I sin senaste videorulle uppmanar al-Qaida alla - och särskilt - amerikaner att omvända sig till islam. Annars kommer det att gå illa.
Videon lades ut på en webbsida på lördagen rapporterar nyhetsbyrån Reuters från Dubai.
I den uppmanar "Azzam amerikanen" alias Adam Yahiye Gadahn, en amerikan från Kalifornien som omvänt sig till Islam, kristna att ångra sig.
- Till amerikaner och resten av kristenheten säger vi, antingen ångrar ni era irrvägar och går in i sanningens ljus eller behåller ni ert gift inom er och får lida för det i denna värld och den nästa, sade den turbanprydde Gadahn på engelska.
Den 48 minuter långa videon inleddes med ett kort tal av al-Qaidas näst högste ledare Ayman Zawahri. Han uppmanade webbsidans besökare att lyssna till budskapet, som kallades "En inbjudan till islam."
- Vår broder "Azzam, amerikanen" talar till er utifrån den medkänsla han känner för de otrogna , med det öde som väntar dem, sade Zawahri.
En av dom som Azzam tydligen tyckte speciellt synd om var USA:s president George Bush. För han fick ett särskilt erbjudande.
- Om de sionistiska korsfararmissionärerna, som George Bush, skulle överge sin vantro och ångra sig och vända sina svärd mot Guds fiender, skulle dom bli våra bröder, sade Azzam.
Videon var daterad september. Och Azzams anförande innehöll flera anspelningar på Israels krig i Libanon.