Wikileaks

al-Qaidaledare kunde smita efter brittisk blunder

Foto: KHALID MOHAMMED / AP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Brittisk militär var mycket nära att gripa al-Qaidaledaren Abu Musab al-Zarqawi 2005. Men britternas helikopter drabbades av bränslebrist vilket ledde till att talibanledaren kom undan.

Det framgår av läckta Wikileakdokument. Den brittiska blundern inträffade i mars 2005. Al-Zarqawi var en av de mest eftersökta personerna i Irak och stod högst på listan över terrorister som västmakterna ville gripa.

Britterna som var stationerade i Basra, i södra delen av i Irak, hade underrättelseuppgifter som sade att al-Zarqawi var på väg från Amarah till Basra. En Lynx-helikopter observerade den misstänkta bilen 12 kilometer söder om al-Qurna, strax norr om Basra.

I de hemliga loggdokumenten framgår att britternas helikopter tvingades överge spaningen och återvända till basen i Shaiba för att tanka.

USA hade utpekat al-Zarqawi som al-Qaidas ledare i Irak och utfäst en belöning på 25 miljoner dollar till den som kunde tipsa om var han befann sig.

Britternas nederlag, som hittills varit okänt, förlängde al-Zarqawis härjningar i Irak.

Al-Zarqawi anses vara hjärnan bakom flera blodiga attacker på amerikanska och irakiska soldater. Flera attacker var riktade mot den shiitiska befolkningen i Irak.

Han tros också legat bakom flera kidnappningar av amerikaner och andra utländska medborgare. Al-Zarqawi ska själv ha halshuggit flera offer.

Efter britternas misslyckande dröjde det 15 månader innan amerikansk militär lokaliserade al-Zarqawi igen. Då befann han sig med sin familj norr om Bagdad. Både al-Zarqawi och familjen dödades den 7 juni 2006 i en flygräd.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix

Prinsesstårtorna snart slut – hela landet firar

”När jag kom till jobbet i morse visste jag inget om födseln, men det gjorde kunderna”, berättar en konditor. Slutsålt och extraleveranser.

Foto: Scanpix

Hälften av intäkterna är från livespelningar

Den svenska musikbranschen lever till drygt hälften på livemusik. År 2010 köptes biljetter för 2,7 miljarder kronor. 53 procent av intäkterna.

Foto: Joakim Ståhl / SvD / SCANPIX

Nu vill Volvo sälja en ny variant av bil

Satsar i flera länder Hoppas kunna behålla kunderna som vill ha de nya bilarna även när de avancerar till större och mer lönsamma modeller.

Foto: Scanpix

15 februari kom våren till Bohuslän

Massor av snö i fjällen. Årets korta vinter är redan slut – i alla fall vid Bohuskusten, som på torsdagen officiellt klockade in meteorologisk vår.

Läget i trafiken. Håll stenkoll på Trafikverkets specialsida.