Muhammedkarikatyrerna

Algerier häktad ytterligare fyra veckor

Publicerad 2010-03-26 15:10

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Domstolen i Waterford beslutade i torsdags kväll att den algeriske mannen ska omhäktas i ytterligare fyra månader, berättar mannens advokat Brian Chesser för TT.

Algeriern sitter häktad för att ha ringt ett hotfullt samtal till USA, inget som har med några mordplaner mot Lars Vilks att göra.

Mannen slutade äta för över en vecka sedan. Han är upprörd över att han anklagas för att vara inblandad i mordplaner.

– Han har hungerstrejkat i tio elva dagar nu för att protestera och markera att han är oskyldig. Problemet är att han kommer att bli mycket svagare. Redan nu visar han tecken på att vara relativt svag, säger Brian Chesser till TT.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AFP Minst 108 människor dödades under massakern i Hula.

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”.

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 17 11 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor. 4 4 tweets 0 rekommendationer