Harare.
Ledarna för Zimbabwe och Iran planerar att bilda en "fredsallians" sedan båda länderna blivit utskällda av USA:s president George W Bush, uppger regeringsföreträdare i Harare.
Enligt regeringen har president Robert Mugabe och hans iranske kollega Mahmoud Ahmadinejad diskuterat en sådan allians i kulisserna till FN:s generalförsamling i New York. Det var där Bush i tisdags skarpt kritiserade de båda regimerna.
- USA och dess allierade är så blodtörstiga att de inte vill att det ska vara fred någonstans i världen, sade Zimbabwes vice informationsminister Bright Matonga på onsdagen.
- Våra ledare anser att likasinnade stater behöver mötas och bilda en allians som kan diskutera konstruktiva utvecklingsfrågor.
Den statskontrollerade dagstidningen Herald skrev att enligt Zimbabwes FN-ambassadör Boniface Chidyausiku talade Mugabe och Ahmadinejad om "ämnen av ömsesidigt intresse" i New York.
Ett av dessa ämnen var, sade Chidyausiku, "behovet av att bilda en fredsallians som svar på de globala mobbarnas attacker".
President Mugabes forna allierade i västvärlden har tagit sina händer från honom sedan presidenten anklagats för att ha säkrat sitt återval 2002 med hjälp av valfusk.
I stället har Mugabe smitt nya band till länder i Asien och stärkt sina förbindelser med traditionella USA-motståndare som Kuba och Iran.