Kriget i Syrien

Våldsam årsdag i Syrien

Publicerad 2012-03-15 11:41

Foto: Bülent Kilic / AFP En syrisk flykting gestikulerar under en demonstration mot Assadregimen i det turkiska flyktinglägret Reyhanli.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Årsdagen av det syriska upproret markerades med fortsatt våld i landets norra och södra ändar. Turkiet fick ta emot 1.000 flyktingar på ett dygn. Samtidigt demonstrerade tiotusentals människor för diktatorn Assad i städer dit revolten inte riktig nått.

Efter att tidigare i veckan med kraftigt militärt våld ha återtagit staden Idlib nära turkiska gränsen började syrisk militär på torsdagen, årsdagen av upproret i Syrien, att beskjuta staden Deraa längst i söder med artillerigranater och automateld.

Oppositionella uppgav att uppemot 130 stridsvagnar och andra bepansrade fordon grupperats i staden. Soldater ska ha gått från hus och sökt efter rebeller. Enligt en brittiskbaserad syrisk oppositionsgrupp har minst 20 personer dödats i Deraa på torsdagen.

– De slår mot vår revolutions födelsestad, sade en aktivist, som villa vara anonym, till al-Jazira.

Upproret inleddes den 15 mars 2011 med demonstrationer i huvudstaden Damaskus, men det var i Deraa några dagar senare som säkerhetsstyrkor för första gången bemötte demonstranter med våld.

Nära det återtagna Idlib, tidigare ett starkt oppositionsfäste, har enligt aktivister 23 ihjälskjutna offer hittats med spår av tortyr. Den syriska regimen har av allt att döma också sökt hindra människor från att fly från Idlib till det närbelägna Turkiet. Enligt Turkiets vice premiärminister Besir Atalay har syriska styrkor minerat gränsen.

Ändå har flyktingar fortsatt att ta sig norrut. Bara det senaste dygnet har Turkiet tagit emot 1.000 flyktingar, bland dem en avhoppad general, enligt en talesman för turkiska UD. Sammanlagt finns drygt 14.000 syriska flyktingar på turkisk mark.

I april planerar Turkiet att öppna ett nytt flyktingläger nära staden Kilis med kapacitet för ytterligare 10.000 syrier. Dessutom planeras ännu ett läger, nära Ceylanpinar vid Syriens nordöstra gräns, med plats för 20.000.

FN beräknar att upproret i Syrien tvingat 230.000 människor från sina hem, och att sammanlagt ungefär 30.000 lämnat landet.

På torsdagen uppmanade en grupp om 200 bistånds- och människorättsorganisationer från 27 länder Kina och Ryssland att ställa sig bakom FN:s försök att få ett slut på våldet i Syrien. De båda stormakterna blockerade i vintras en resolution som fördömde våldet.

Men inte heller resten av världen har markerat någon större vilja att ingripa handfast, åtminstone inte militärt. Frankrikes utrikesminister Alain Juppé sade i en intervju att det skulle innebära risk för ”ett katastrofalt inbördeskrig” om omvärlden beväpnade oppositionen.

– Det syriska folket är djupt splittrat, och om vi ger vapen till en viss fraktion av den syriska oppositionen skulle vi orsaka inbördeskrig bland kristna, alawiter, sunniter och shiiter, sade Juppé till en fransk radiokanal.

I Damaskus, Aleppo och flera andra städer som varit relativt oberörda av våldet markerade tiotusentals människor årsdagen genom att demonstrera för president Bashar Assads regim. Den statliga televisionen visade hur människor viftade med den syriska flaggan och höll upp porträtt på Assad.

– Upproret är ”en konspiration” mot staten, sade regimsupportrar.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Världen

50-åring låg död i sin lägenhet i två år

Hittades vid stambyte. Mannen var arbetslös och beskrivs av polisen som mycket ensam och utan anhöriga eller vänner i Sverige. 250 8 tweets 242 rekommendationer

Foto: Ted S Warren / AP

Ny Xbox ”allt i ett”

Nästa generations Xbox får namnet Xbox One. Den presenterades av Microsoft under en presskonferens på tisdagen i Redmond, Washington.