Foto: Baz Ratner/AP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Israel/Palestina-konflikten

Analytiker: Netanyahu prövar Obama

Publicerad 2009-06-15 05:58

Israels premiärminister godtar för första gången en palestinsk stat i en lösning på Mellanösternkonflikten, men med tunga villkor för palestinierna. Och han vägrar att helt frysa bosättandet som USA:s president Barack Obama begärt.

Analytiker i USA anser att premiärminister Benjamin Netanyahus tal i söndags är ett test på de villkor som Obama ställt inför samtal med arabvärlden.

Netanyahu krävde i sitt tal bland annat att en palestinsk stat är demilitariserad, att den inte får kontrollera sitt luftrum, att Jerusalem förblir Israels odelade huvudstad och att palestinierna erkänner Israel som judisk stat.

De palestinska flyktingarna får inte återvända till Israel, sade han och uteslöt ett stopp för judisk bosättarverksamhet, något som Obama krävt.

Netanyahus tal "torpederar alla fredsinitiativ i regionen", kommenterade den palestinska presidenten Mahmud Abbas talesman Nabil Abu Rudeina.

Hamas som styr Gazaremsan sade att talet återspeglar en "rasistisk, extremistisk" ideologi som förnekar palestinska rättigheter.

USA:s förre president Jimmy Carter varnar för att USA och Israel kan hamna på kollisionskurs om utbyggnaden av bosättningarna fortsätter. Politiska analytiker håller med om den risken.

Obama välkomnar visserligen Netanyahus besked men Aaron David Miller, vid tankesmedjan Woodrow Wilson Center i Washington, säger det inte är klart hur USA:s regering bemöter den israeliska ledarens vägran att stoppa all bosättningsaktivitet. En lösning är att Obama och Netanyahu kommer överens om bosättningarna i enskilt samtal, säger han.

Miller har tidigare arbetat som rådgivare i både demokratiska och republikanska regeringar.

- Det tycks som om vi är fast på ruta ett, säger en annan analytiker — Tamara Cofman Wittes vid Brookings-institutet i Washington. Hon tror att Netanyahus tal var avsett lika mycket för hans hemmapublik som för palestinier, araber och Förenta Staterna.

Wittes anser också premiärministern "gick ett steg eller två" i den riktning som Obamas regering vill utan verkligt framsteg. Hon befarar också USA och Israels regeringar kan hamna på kollisionskurs.

Hon påminner om att Israel tidigare gått med på att frysa bosättandet, enligt vägkartan för fred i Mellanöstern som EU, FN, Ryssland och USA lagt fram. Men Netanyahus tal tycks avleda uppmärksamheten från detta, säger Wittes.

- Ända sedan Netanyahu var i Washington (i maj) har det på den israeliska sidan varit ett intresse av att testa hur allvarlig Obamaregeringen är när det gäller bosättningar och en palestinsk stat.

Frankrikes utrikesminister Bernard Kouchner välkomnar att Netanyahu godtar en palestinsk stat och kallade det ett framsteg. Samtidigt uppmanade Kouchner israelerna att avbryta sin bosättarverksamhet.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från Världen

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.