Kravallerna i Köpenhamn
Ännu en solariebrand i Köpenhamn
Publicerat 2008-02-21 13:20
KöpenhamnBrandattentat mot solarier två dagar i rad. Solarieägare i Köpenhamn skräms av de senaste dagarnas brandhärvor som polisen inte tycks hitta några ledtrådar i.
Dela med andra:
Kravallerna i Köpenhamn
- Fler artiklar
- Svenskar slipper åtal för upplopp i Köpenhamn
- Protester mot ungdomshuset
- 15-åring häktad för solariebrand
- Politiker anklagar polisen för att vara mjäkig
- Skilda åsikter om vem som ska betala notan för bränderna
- Dansk oro kan spridas till Sverige
- Danmark brinner för åttonde natten
- Danmark fortsätter brinna
- Nya bränder i Köpenhamn
- Evakuering efter brand
- "Föräldrarna har huvudansvaret"
- Fortsatt brandvåld i Danmark
- Danska brandvåldet flammar upp igen
- Våld och visitation kan ha lett till kravallerna
- Danska oroligheter sprider sig
- Femte brandnatten i rad i Danmark
- Oro för nya kravaller i Köpenhamn
- Köpenhamns rådhus nerklottrat
- 63 greps vid ungdomskravaller i Köpenhamn
- Så stoppade polisen kravallerna
I onsdags totalförstördes ett solarium i norra Köpenhamn i en anlagd explosionsartad brand.
På torsdagsmorgonen var det dags igen, inte långt från onsdagens attentat. En kvinna i lokalen upptäckte rök och larmade brandkåren, som snabbt kunde släcka branden. Liksom i onsdags sågs två ynglingar försvinna från platsen.
De båda inrättningarna ägs av olika solariekedjor. Företrädare förklarar att man hoppas det rör sig om engångsföreteelser och att övervakningen har skärpts.
Solariebränder som konkurrensmedel är inte helt ovanliga i andra städer, där kriminella gäng tagit sig in i branschen, men är enligt polisen ett okänt fenomen i den danska huvudstaden hittills.
Chefsinspektör Per Larsen vid Köpenhamnspolisen misstänker att det i torsdagens fall handlar om "pojkstreck", ungdomar som låtit sig inspireras av den första branden.
- Det kan vara några som inte riktigt förstått att festen är över, sade Larsen med hänvisning till förra veckans förstörelsevåg över hela Danmark.
Polisen försöker också göra klart för gripna ungdomar att anlagda bränder är ett betydligt allvarligare brott än vanlig skadegörelse.
Om torsdagens brand kommer upp i rätten så rubriceras den som mordbrand eftersom en kvinna fanns i lokalen.
Samtidigt pågår en politisk debatt i Danmark om vem som ska betala för ungdomarnas förstörelselusta. Dansk folkeparti, som vädrat morgonluft eftersom många av de inblandade ungdomarna har invandrarbakgrund, kräver att föräldrarna ska betala. Men justitieminister Lene Espersen vill att en redan pågående utredning om ungdomsbrott ska titta på den senaste förstörelsevågen. Därför får DF vänta på besked.
Dessutom säger försäkringsbolagen att räkningen mycket väl kan hamna direkt hos de skyldiga. Man hänvisar till domar i graffitimål, där även mycket unga människor dömts till skadestånd. Det innebär att många ungdomar kan få dryga skadeståndskrav hängande över sig långt upp i vuxenåldern.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Sista-Minuten-Hotell i Paris
750:-/natt/dubbelrum inkl. frukost i centrala Paris.


















