Den armeniske presidenten Serzj Sargsyan och Turkiets premiärminister Recep Tayyip Erdogan ska enligt turkiska UD träffas i nästa vecka i samband med ett förestående toppmöte i Washington om kärnsäkerhet.
Det beslöts på onsdagen när Feridun Sinirlioglu, turkisk UD-tjänsteman, besökte Armenien för att dryfta det dödläge som uppstått i försoningssträvandena mellan länderna.
Det finns ett avtal mellan de två regeringarna om normaliserade förbindelser, men bitterhet och misstänksamhet med bakgrund i de massakrer som ägde rum vid första världskriget har lett till att parlamenten inte velat godkänna överenskommelsen.
De inhopp som gjorts i debatten av ett utskott i det amerikanska representanthuset och av Sveriges riksdag, som velat fastslå att det var ett folkmord som begicks mot armenierna i Osmanska riket, har också uppfattats som grus i maskineriet.
Erdogan har de senaste dagarna besökt Paris. Även i Frankrike har det tidigare fattats ett parlamentariskt folkmordsbeslut som upprört Turkiet.