Steningsdömda kvinnan i Iran

Ashtiani uppges vara frisläppt

Uppdaterad 2010-12-09 22:37. Publicerad 2010-12-09 20:33

Foto: Iranska televisionen / AP Sakineh Mohammadi Ashtiani på en bild tillhandahållen av iranska televisionen.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Aktivister som stöder dödsdömda Sakineh Mohammadi Ashtianis sak jublade på torsdagen över uppgifter om att iranskan ska ha släppts fri. Ännu sent på torsdagskvällen fanns ingen officiell bekäftelse av ett frisläppande från den iranska regimen.

Den nya utvecklingen i det internationellt uppmärksammade fallet följer efter det att vissa signaler i Iran under senare tid gjort gällande att den steningsdömda Sakineh Mohammadi Ashtianis liv inte kommer att släckas.

Elisabeth Löfgren, pressekreterare på den svenska sektionen av Amnesty, säger till TT att uppgiften om ett frisläppande inte var väntad:

– Det har varit så oerhört svårt att få fram information om hennes rättsliga status. Det har funnits olika uppgifter och hon har tvingats framträda i tv två gånger och erkänna sig skyldig, och till och med att säga hon inte vill att man ska göra en kampanj för henne.

Enligt uppgifter på torsdagskvällen från Amnesty International i London skulle Sakineh Mohammadi Ashtiani ha frigivits (”released”), vilket torde tolkas som att hon inte bara undkommit dödsstraffet utan även fängsling. Senare kom signaler från London om att frisläppandet tills vidare inte kan bekräftas.

Den 43-åriga iranskan Sakineh Mohammadi Ashtiani har suttit fängslad sedan 2006, dömd för att ha haft en ”olaglig relation”, det vill säga varit otrogen. Hon har dömts till döden genom stening.

Iranska tjänstemän har också hävdat att Sakineh Mohammadi Ashtiani dömts för att ha varit inblandad i mordet på sin förre make, trots att hon enligt de första rapporterna frikändes och bara dömdes för ”olaglig relation utom äktenskapet”.

Fallet har väckt enorm internationell uppmärksamhet och vrede, och i början av juli i år sköt Iran upp steningen av Ashtiani efter internationella påtryckningar.

Nyheten om Sakineh Mohammadi Ashtiani, och att även hennes sons ska ha återfått friheten, kom på torsdagen från en tysk människorättsgrupp som arbetar mot steningsstraffet. Inledningsvis var det väldigt svårt att få uppgifterna bekräftade och den tyska organisationen var försiktig i sina uttalanden.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AFP Minst 108 människor dödades under massakern i Hula.

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Munkar satte eld på sig själva

Omkom kort därefter. Två tibetanska buddhistmunkar har antänt sig själva i Lhasa, uppger den amerikanska radiostationen Radio Free Asia.

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 17 11 tweets 6 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan