Vulkanutbrott på Island

Aska stänger spanska flygplatser

Uppdaterad 2010-05-11 13:22. Publicerad 2010-05-11 08:01

Grafik: VAAC Rött betyder aska med lägre koncentration, där flygning tillåts med restriktioner. Svart betyder tätare aska och flygstopp.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Än en gång stoppar askmolnet flygtrafik. På tisdagsmorgonen var sju flygplatser på Kanarieöarna och delar av spanska fastlandet stängda. Teneriffas båda flygplatser öppnade senare på dagen.

Under morgonen tvingades flygplatserna på kanarieöarna Teneriffa, Gomera och La Palma  stänga, liksom i de tre sydvästspanska städerna Jerez, Sevilla och Badajoz. På eftermiddagen kunde dock de två flygplatserna på Teneriffa åter öppna. Storflygplatserna i Madrid och Barcelona opererar med 25 procents kapacitet.

Askmolnet ligger till största delen i ett brett bälte söderut från Island. Men en tarm viker på grund av vindarna av österut i höjd med Kanarieöarna och sträcker sig upp över Iberiska halvön och ytterligare något åt nordost.

Det mesta av den aska som befinner sig på kontinenten är av lägre koncentration, så kallad zon 2, där flygning tillåts med vissa restriktioner, exempelvis kontroll av motorerna efter varje flygning. Men i mitten av strängen över Spanien finns ett band med högre koncentration, där flygningar inte tillåts.

Enligt prognosen från det brittiska varningscentret för vulkanaska kommer inte förhållandena att ändras särskilt mycket det närmaste dygnet. Strängen upp över kontinenten tenderar att flytta sig något söderut. Skandinavien ligger för närvarande inte i farozonen.

På grund av att askmolnet envist placerat sig mitt över Nordatlanten har en hel del av de transatlantiska flygrutterna måst läggas om, vilket orsakar många förseningar.

En spansk forskargrupp som studerat vulkanen Eyjafjallajökull ser inga tecken på att utbrottet skulle vara på väg att ta slut. Små skalv och andra rörelser i jordskorpan indikerar att nya pulser av magma är på väg upp från jordens inre. Det talar för fortsatta störningar i den europeiska flygtrafiken en tid framåt.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – Rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.