Sommarens dyraste camping? Utan tvekan den i Astana där Kazakstans president Nursultan Nazarbajev firar 70 i världens största tält, byggt för en dryg miljard.
Khan Sjatyry — tältens konung — är visserligen inte gjort av pinnar och tyg, utan av stål, kablar och plasten etylen-tetrafluoretylen, men räknas ändå av konstruktörerna som ett tält. 150 meter högt är det nu den högsta byggnaden överhuvudtaget i Kazakstans huvudstad — där stadsarkitekten har det bra.
– Det är en present från ödet. Jag är tacksam att jag föddes här, i denna tid, säger Sarsembek Zjunusov till Reuters.
Han har god anledning att vara glad. Tältens konung är långt ifrån det enda pråliga nybygget i Astana. Inte långt bort ligger exempelvis Fredens och samförståndets 77 meter höga pyramid, invigd 2006 och hysande bland annat en opera med plats för 1 500 åskådare.
Både pyramiden och tältet har ritats av brittiske arkitekten Norman Foster. Beställare är Kazakstans president Nursultan Nazarbajev som bedrivit ett intensivt byggande i Astana sedan 1997, då landets huvudstad flyttades hit från det flitigt jordbävningsdrabbade Almaty, på Sovjettiden känt som Alma-Ata.
Sedan dess har drygt 100 miljarder kronor lagts på nya myndighetskontor, affärslokaler och bostäder i Astana. I "tältens konung" finns affärer, restauranger, biografer, minigolfbanor, motionsslingor och en konstgjord sandstrand, med tillhörande "sjö", på en total yta av 140 000 kvadratmeter.
Invigningen på tisdagen skedde samtidigt som president Nazarbajev fyllde 70 år, i sällskap av flera andra statschefer i området, däribland Rysslands president Dmitrij Medvedev.
Nazarbajev har varit president ända sedan Kazakstan blev självständigt efter Sovjettiden. Han väljs regelbundet om med runt 90 procent av rösterna och har av parlamentet fått tillstånd att ställa upp i val hur länge han vill. I maj förärades han till och med en särskild status som "elbasy", nationens fader, som bland annat ger honom och hans familj livslång åtalsimmunitet.