Den stulna Auschwitzskylten

Auschwitz får tillbaka sin stulna skylt

Uppdaterad 2010-02-12 10:37. Publicerad 2010-01-21 10:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I dag får museet i Auschwitz tillbaka den skylt som stals från det tidigare koncentrationslägret i december. Men ”Arbeit Macht Frei”-skylten kommer inte att hinna hängas tillbaka till 65-årsminnet av lägrets befrielse den 27 januari.

Det var den 18 december 2009 som den välkända skylten med nazisternas slogan ”Arbeit Macht Frei” skruvades ned och skars i tre delar av tjuvar som sedan förde den till norra Polen. Den 21 december grep polisen fem polska män som misstänks ha varit inblandade i stölden.

Mannen som hade ansvaret för vakthållningen den aktuella natten har fått sparken, skriver den polska nyhetssajten The News. Två andra vakter, som stängdes av från sin tjänst efter stölden, har fått återvända till sina arbeten.

En svensk man som misstänks för att ha beställt stölden kommer att begäras utlämnad till Polen.

Under torsdagen kommer skylten att lämnas tillbaka till Auschwitz av polisen, skriver polska medier. Men på grund av dess skador hängs den inte upp utan kommer nu att genomgång en restaurering. Den kommer sedan att ställas ut på en säker plats inne på museet.

Skylten har ersatts av en kopia som nu hänger över huvudentrén till Auschwitz som i dag är ett museum där minnet av nazisternas massmord beskrivs.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 25 8 tweets 17 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 109 0 tweets 109 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 9 5 tweets 4 rekommendationer

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 30 12 tweets 18 rekommendationer

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan