Klimatet

Australien vill förbjuda glödlampor

Publicerat 2007-02-20 13:42

Australiens regering aviserade på tisdagen planer på att förbjuda glödlampor, ett beslut som premiärminister John Howard kallade en konkret åtgärd för att motverka klimatförändringen.

Planen är att långsamt fasa ut vanliga glödlampor till förmån för miljövänligare lampor under tre års tid.

Miljöminister Malcolm Turnbull sade att man på så vis kommer att skära ned Australiens växthusgasutsläpp med fyra miljoner ton till och med år 2015.

- Om hela världen byter lampor i dag skulle den minskade energiförbrukningen motsvara fem gånger Australiens årliga elkonsumtion, sade Turnbull.

Den konservativa regeringen har bytt fot i klimatfrågan, som de inte lade mycket krut på tidigare. Svängningen kommer efter det att opinionsmätningar visat att väljarna faktiskt bryr sig om miljön och klimatet.

Miljögrupper och Labouroppositionen välkomnade lampförslaget men hävdade att regeringen måste göra mer, till exempel skriva på Kyoto-avtalet.

- De största producenterna av växthusgaser i det här landet är inte enskilda individer, utan staten och storföretagen, sade oppositionens miljötalesman Peter Garret.

Australien är det första land att överväga en utfasning av Thomas Edisons gamla uppfinning. Men förslaget har väckts i den amerikanska delstaten Kalifornien, som för övrigt är världens åttonde största ekonomi.

Livslängden för en normal glödlampa är cirka 750 timmar, medan livslängden för en energisparlampa är omkring 10.000 timmar.

Läs mer: Snabbguide: Så funkar växthuseffekten

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 90

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 38

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 54

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 60

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.