Europa 2009

Avgångskrav på Gordon Brown

Publicerad 2009-06-08 21:24

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

BRYSSEL. Brittiska Labour fick historiskt lågt stöd i valet till EU-parlamentet. Nu ökar trycket på premiärminister Gordon Brown att avgå. Samtidigt chockas Storbritannien av framgångar för extremhögern.

Bara något mer än 15 procent av britterna lade sin röst på regeringspartiet Labour i valet till EU-parlamentet. Därmed blev partiet endast tredje största, slaget av både konservativa Tories, som fick 28,6 procent, och EU-skeptiska UKIP (United Kingdom independence party) med 17,4 procent av rösterna. UKIP, som vill att Storbritannien går ur EU, får nu 13 platser i EU-parlamentet.

Dessutom vann de brittiska högerextremisterna BNP (British national party) två platser i parlamentet. Det är första gången någonsin som partiet får mandat i ett allmänt val. ”Sorgligt”, löd kommentarerna från samtliga etablerade partier.

– Det är väldigt skadligt för Storbritannien, sade utrikesminiter David Miliband.

– De är en motbjudande samling människor, sade David Cameron, ledare för konservativa Tories.

Resultatet för Labour är det sämsta sedan första världskriget och kommer efter skandalrapporteringen om politikernas utnyttjande av skattemedel till allehanda privata utgifter.

– Det var ett dystert resultat, jag bestrider inte det. Vi är bestörta av det avvisande som väljarna har visat mot oss, sade Labours vice ordförande Harriet Harman till BBC.

Men hon fortsatte att stödja Brown och menade att han är bäste man att leda Storbritannien ur den ekonomiska krisen. Men långt ifrån alla inom Labour sluter upp bakom sin ledare. Allt fler trycker internt i partiet på för att han ska kasta in handduken, samtidigt som en alltmer pressad Brown envist biter sig fast.

Tidningen the Guardian citerar en källa som säger att Brown kommer att "linka på som en sårad elefant" så länge inte hans Labourkritiker får ihop de 70 underskrifter som krävs för att utmana honom. Men på måndagskvällen möttes Brown av jubel när han mötte sin parlamentsgrupp. Bara några få av kritikerna krävde öppet hans avgång.

– Jag tror att om vi byter ledare kan vi gå in i nästa val mycket starkare, sade han, enligt the Guardian.

Samtidigt vädrar de konservativas ledare David Cameron morgonluft. Valet till EU-parlamentet tillsammans med de lokala valen, som hölls samma dag, visar enligt honom att gapet i väljarstöd mellan Labour och de konservativa är ”enormt”. Cameron trycker på för att val ska hållas snarast, senaste datum är juni 2010. Labour har helt förlorat folkets förtroende, enligt hans mening.

– Ju längre vi dröjer med ett val, desto mer kommer folkets ilska att växa, sade han.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: Erich Stering

Svårt få barnomsorg på kvällar trots lag

De som arbetar obekväma tider ökar. Färre än hälften av landets kommuner erbjuder barnomsorg på "ob-tider". Nu lyfts frågan politiskt.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Iran gav en miljard till Syrien

Biståndspengar. Iran beviljade nyligen en miljard kronor i speciellt bistånd till Syrien, det framgår av en mejlväxling som kommit ut.