Avhopp efter dödsskämt om Palin

Publicerad 2010-08-13 13:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Timothy Horrigan, demokrat i representanthuset i den amerikanska delstaten New Hampshire, avgick i torsdags efter ett mindre lyckat skämt på nätsajten Facebook om republikanernas tidigare vicepresidentkandidat Sarah Palin.

”En levande Sarah Palin är mindre farlig än en död”, skrev han och förklarade att så länge hon lever kan hon fortsätta att säga eller göra saker som undergräver hennes inflytande.

Horrigan medgav när han bad om ursäkt och meddelade sin avgång att ”det där var väl inte det trevligaste jag har skrivit”. Han beklagade också att han kanske givit republikanerna mer ammunition mot demokraterna inför de val som stundar.

Samtidigt bad en annan demokrat, Keith Halloran som kandiderar till samma lagstiftarförsamling, offentligt om ursäkt för att han på Facebook skrivit att han önskar att Sarah Palin varit ombord på det lilla flygplan som störtade i måndags i Alaska. I kraschen omkom fem personer, bland dem förre senatorn Ted Stevens som i många år var mäktig ordförande i USA-senatens bevillningsutskott.

Läs mer: Sarah Palin – välbetald programledare i Discoverys storsatsning

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Skärmdump Youtube Franska journalisten Edith Bouvier i Youtubeklippet.

Journalister vädjar om hjälp i Syrien

”Jag behöver opereras.” I ett Youtubeklipp vädjar skadade journalisterna Edith Bouvier och Paul Conroy om eldupphör.

Upproret i Syrien. Minst 6.000 människor har dött, enligt FN:s siffror.

Foto: AP

Nu åtalas Manning för Wikileaksläcka

Misstänks ha hjälpt USA:s fiender. 24-årige soldaten Manning åtalas nu på 22 punkter. Förklaras han skyldig riskerar han livstids fängelse.

Foto: Scanpix

Bannerhed får Borås Tidnings debutantpris

Författaren Tomas Bannerhed prisas för sin debutroman ”Korparna”, som han även vann Augustpriset för. Debutantpriset 2012.

Augustpriset till Bannerhed. För sin debutroman.

Recension av ”Korparna”: Vilket nervigt och spännande språk!

Fler hotbrev till politiker

Fler kongressmedelmmar i USA har fått brev. ”Risken för att någon skadas är fortfarande väldigt påtaglig”, säger senatens säkerhetsansvarig.