Protesterna i Mellanöstern och Nordafrika

Bahrainkonflikt får diplomatiska följder

Uppdaterad 2011-03-26 08:30. Publicerad 2011-03-25 13:28

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Oron i det lilla öriket Bahrain blixtbelyser flera dimensioner av konflikterna i Mellanöstern. En diplomatisk konflikt med Libanon har seglat upp. Samtidigt är oppositionen splittrad i frågan om nya protester.

Uppmaningar från lokala oppositionsgrupper och internetaktivister att på fredagen demonstrera på nio olika platser i Bahrain tycktes på fredagseftermiddagen inte hörsammats, alternativt kvästs av säkerhetsstyrkor.

Andra delar av proteströrelsen i landet, bland annat den breda oppositionsgruppen Wefaq, hade inte ställt sig bakom uppmaningarna.

På fredagen träffade chefen för FN:s människorättsorgan Navi Pillay i Geneve företrädare för den bahrainska regeringen och upprepade världsorganisationens uppmaning att inte använda våld mot demonstranter.

Läget i det lilla öriket i Persiska viken spetsades till den 16 mars när de pågående regimkritiska demonstrationerna i huvudstaden Manama slogs ner med hjälp av tusen soldater från grannlandet Saudiarabien.

Bahrains kungadöme är sunnimuslimskt, medan en majoritet av befolkningen tillhör den shiamuslimska inriktningen. Saudiarabien styrs också av ett sunnimuslimskt kungahus, medan det finns en shiamuslimsk minoritet i öster.

Oron i Bahrain blixtbelyser öppna och latenta spänningar mellan shia- och sunnistyrda länder i regionen. Den shiamuslimska regionala stormakten Iran har uttryckt sitt stöd för protesterna i öriket, vilket föranlett Bahrain att kalla hem diplomater från Teheran.

Och sedan ledaren för Libanons shiamuslimska och Iranstödda rörelse Hizbollah, Hassan Nasrallah, kritiserat arabstater för att de backar upp rebellerna i Libyen men stöder regimen i Bahrain har den bahrainska regeringen skickat en formell protest till Beirut, rapporterar Reuters.

Den bahrainska utrikesministern sade sig vägra tolerera vad han menade var hot från en terroristorganisation. Hizbollah har tidigare suttit i den libanesiska regeringen men lämnade denna i januari i år.

Manama har också stoppat flygningar från Bahrain till Libanon, och libanesiska gästarbetare i Bahrain vittnar om att de inte tillåtits återvända efter affärs- eller semesterresor.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 25 8 tweets 17 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 115 0 tweets 115 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 10 5 tweets 5 rekommendationer

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 33 14 tweets 19 rekommendationer

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan