"Det var en bluff och ett pr-trick"
Publicerat 2009-10-18 19:55
Polisen säger sig ha starka bevis för att händelsen med ballongpojken Falcon var en bluff och ett pr-trick från föräldrarnas sida. De riskerar nu åtal för bland annat konspiration och falsklarm. "De spelade bra och vi köpte det", sa sheriff Jim Alderden vid den direktsända presskonferensen.
Vid lunchtid på söndagen lokal tid kallade polisen i Colorado till en presskonferens där man berättade att torsdagens händelse där den sexårige pojken Falcon troddes ha flugit iväg i en varmluftsballong som familjen byggt, var en bluff och ett pr-trick.
Åtal kommer inom kort att väckas mot Richard och Muyami Heene och de misstänks i nuläget för falsklarm, konspiration och för att ha försökt få en minderårig att medverka till brott. De misstänks också för att ha försökt påverka en offentliganställd tjänsteman. Döms paret Heene riskerar de fängelsestraff på mellan 2 och 5 år. De kan också komma att krävas på pengar för kostnaderna för räddningsinsatsen. Barnen kommer troligen inte att åtalas på grund av sin låga ålder.
Föräldrarna Heene ska enligt polisen ha genomfört bluffen för att skapa publicitet runt familjen och på så sätt få tv-bolag att vilja göra en realitysåpa om familjen.
I och med presskonferensen bekräftades de misstankar som omgärdat händelsen ända sedan lille Falcon, som återfanns oskadd på vinden i familjens garage, i en CNN-intervju råkade säga ”Ni sa ju att vi gjorde det här för showen” då hans pappa frågade varför han inte svarat då familjen ropat på honom.
– Det var då vi fick en aha-upplevelse. Efter det drog vi upp en strategi som vi jobbat efter sedan dess och som lett oss dit vi är idag, säger sheriff Jim Alderden vid den direktsända presskonferensen.
När det senare kom fram att Richard Heene troligtvis ringde en tv-station innan han larmade polisen stärktes misstankarna ytterligare.
Enligt Alderden var det av största vikt för utredningen att familjen hade fortsatt förtroende för polisen. Därför fortsatte man att hålla skenet uppe och till media och allmänhet förmedla en bild där man fortfarande trodde på föräldrarnas historia. Att få fram en bekännelse från någon i familjen var, enligt polisen, en förutsättning för att kunna gå till botten med historien.
– Målet var att skilja föräldrarna åt för att kunna förhöra dem separat och kunna göra ett lögndetektortest. Vi hoppades kunna göra det redan på fredagen men eftersom familjen var under stor press och trötta så väntade vi. Om vi gjort ett lögndetektortest under de omständigheterna hade det inte gällt, förklarade Alderden.
På lördagen kallades Richard Heene till polisstationen under förespeglingen att han skulle få hämta föremål som undersökts av polisen under utredningen. Samtidigt sökte andra poliser upp hans fru. Båda förhördes ingående av polisen. Huruvida de faktiskt genomgick ett lögndetektortest och vad svaret i så fall blev kunde polisen inte berätta under presskonferensen.
– Det här kommer ni inte att gilla men det finns lagar i Colorado som gör att vi inte får berätta om lögndetektortestet eller svaren. Vi kan heller inte säga om någon av dem har bekänt, säger Jim Alderden.
Enligt polisen gav förhören med Richard och Mayumi Heene så mycket att det räckte för en husrannsakan där man beslagtog datorer, telefoner, cd- och dvd-skivor samt en del kontrakt och dokument.
Åtal väntas väckas inom kort.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.
-
Sista-Minuten-Hotell i Paris
750:-/natt/dubbelrum inkl. frukost i centrala Paris.











