Foto Barbie har inget i Venezuela att göra, enligt president Hugo Chávez. Den baddräktsklädda Barbien på bilden är en originaldocka från lanseringsåret 1959.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Hugo Chávez Venezuela

Barbie får Venezuelas president att se rött

Barbiedockan, spridd över hela världen, ska bort från hyllorna i venezuelanska leksaksaffärer. President Hugo Chávez vill se den ersatt av en docka som bär drag av landets ursprungsbefolkning.

Den kontroversielle presidenten uttryckte sin vilja i ett tal häromdagen, där huvudspåret var kapitalismens fördärv. Chávez kallade systemet för ”vägen till helvetet”.

Hugo Chávez manade inhemska tillverkare att ta fram pedagogiska leksaker och dockor som bär drag av landets ursprungsbefolkning, med syfte att få de kapitalistiska motsvarigheterna utbytta. ”Dockor som Barbie har inget att göra med vår kultur”, menade presidenten.

Han fördömde även videospel och förklarade att dessa fungerar som ren och skär marknadsföring av vapen.

– Somliga spel lär oss hur man dödar. I ett spel fanns mitt ansikte med: ”Din uppgift är att finna Chávez och döda honom”, sade presidenten enligt nyhetskanalen Sky News nätupplaga.

Läs mer: Chávez byter namn på världens högsta vattenfall

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.