Afghanistan

Befälsbyte i Afghanistan

Uppdaterad 2010-07-04 14:01. Publicerad 2010-07-04 13:49

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

General David Petraeus tog formellt över kommandot för den 150 000 man starka Nato-ledda styrkan i Afghanistan på söndagen. Petraeus anses vara upphovsmannen bakom USA:s nuvarande militära förhållningssätt.

– Vi har inget annat val än att samarbeta, sade Petraeus om läget i landet vid övertagandet, som skedde vid en ceremoni på Isaf-styrkornas högkvarter.

I talet, som hölls för högre befälhavare och afghanska ministrar bredvid monumentet till minne av stupade Isaf-soldater, markerade Petraeus tydligt att bytet av ledare inte innebär ett byte av strategi. Generalen stöder officiellt president Barack Obamas plan på ett trupptillbakadragande i juli nästa år, men tillägger att man måste ta hänsyn till läget "i fält".

Petraeus hyllade sin föregångare och lärling, den sparkade general Stanley McChrystal.

– De senaste månadernas framgångar, en målmedveten fiende till trots, är resultatet av hans vision, kraft och ledarskap, sade Petraeus.

Efter befälsbytet deltog generalen i firandet av USA:s självständighetsdag. Tillsammans med USA:s ambassadör Karl Eikenberry tog en leende och sällskaplig Petraeus emot de omkring 1 700 gästerna på den tungt bevakade amerikanska ambassaden i Kabul.

Den fyrstjärnige generalen får ansvaret för USA:s krig i Afghanistan som nu är inne på sitt nionde år, "i ett kritiskt skede" med hans egna ord. Motståndet har aldrig varit starkare och juni var den blodigaste månaden sedan kriget började 2001.

Dessutom är politikerna på hemmaplan frustrerade över korruptionen i Afghanistan. Den amerikanska senaten godkände enhälligt David Petraeus som befälhavare i Afghanistan i torsdags. Strax därefter röstade ett underutskott i representanthuset ja till att blockera 3,9 miljarder dollar i bistånd till Kabul på grund av rapporter om korruption och biståndspengar som lämnar landet.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 25 8 tweets 17 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 151 26 tweets 125 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Stor bussolycka i norra Norge

Minst två döda. Minst två personer omkom och många skadades i en bussolycka i Balsfjord i Nord-Troms på måndagsmorgonen.

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 12 7 tweets 5 rekommendationer

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 40 18 tweets 22 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan