Berlusconi anklagas för maffiakoppling

Publicerad 2009-12-04 21:55

Foto: Alberto Ramella / AP Photo

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Milano. Utöver pågående rätte­gångar, där Silvio Berlusconi står åtalad för bokföringsbrott och för att ha gett mutor, så påstås nu Italiens premiärminister ha haft en viktig kontakt med den sicilianska maffian Cosa nostra i början av sin politiska karriär.

Maffiabossen Gaspare Spatuzza verkade säker på sin sak när han på fredagen i Turin vittnade i maffiarättegången mot Berlusconis närmaste man Marcello Dell’Utri. Spatuzza återgav detaljer kring ett möte i Rom med maffiakollegan Giuseppe Graviano i samband med att ett bombattentat skulle förberedas.

– Graviano nämnde Berlusconis namn och sade till mig att tack vare honom och en annan sicilianare skulle landet nu vara i våra händer, sade Spatuzza som vittnade bakom en vit skärm.

Mötet skall ha ägt rum på den eleganta Bar Doney på Via Veneto i Rom, i början av 1994. Det vill säga precis då Berlusconi bestämt sig för att ägna sig åt politik. Några månader senare var han Italiens premiärminister och fick en särskilt stor valframgång på Sicilien.

Berlusconis kontakt med bröderna Giuseppe och Filippo Graviano, som 1992 var delaktiga i bombattentaten mot domarna Giovanni Falcone och Paolo Borsellino, har omtalats även av andra maffiamän som samarbetat med rättvisan. Men detta var första gången som Italiens premiärminister pekades ut specifikt i en maffiarättegång.

Berlusconi har via en talesman avfärdat anklagelserna. Och den åtalade i rättegången, Marcello Dell’Utri, sade under en paus i förhandlingarna att Spatuzzas avsikt inte är att bekämpa maffian utan att skada och försöka fälla landets regering. Skälet är enkelt, menade han:

– Regeringen Berlusconi har som ingen annan bekämpat maffian, gripit bossar som gömt sig och konfiskerat stora mängder kapital och egendomar, sa Dell’Utri till nyhetsbyrån Ansa.

På fredagen i Milano återupptogs även målet ”David Mills”, där Berlusconi står åtalad för att med pengar ha fått den brittiske advokaten att vittna falskt till hans fördel.

Rätten beslöt efter lång diskussion att fredagens normala regeringsmöte i Rom innebar giltigt förfall för Berlusconi. Italiens premiärminister väntas till rätten tidigast i februari, om inte någon ny lag innan dess stoppar denna och andra rättegångar.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.