Foto: Gregorio Borgia / AP Silvio Berlusconi fick applåder när han lämnar underhuset på tisdagen

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Berlusconi klarade sig

Uppdaterad 2010-12-14 14:36. Publicerad 2010-12-14 13:45

Italiens premiärminister Silvio Berlusconi klarade en misstroendeomröstning i underhuset i Rom, och behöver därmed inte avgå.

Det var med liten marginal som Berlusconi lyckades klamra sig fast vid makten — 314 röster mot och 311 röster för misstroendeförklaringen.

Samtidigt som den avgörande omröstningen gick av stapeln i parlamentet samlades tusentals demonstranter i Rom för att kräva Berlusconis avgång. Enligt organisatörerna deltog runt 100 000 personer, främst studenter, i protesterna.

– Listan skulle bli alldeles för lång om man summerade vad Berlusconi har gjort för fel. Men han har i grund och botten inte klarat av att hantera den ekonomiska krisen, sade en demonstrant och fortsatte:

– Hans privatliv har distraherat honom från att arbeta för statens bästa.

En grupp demonstranter kastade färg, flaskor och smällare, och möttes av tårgas från polisstyrkor. Polisen spärrade av stora delar av staden för att de protesterande inte skulle kunna närma sig platsen där landets politiska framtid avgjordes.

Italien finns med bland de fem euroländerna i PIIGS-gruppen, som brukar pekas ut som de finansiellt svaga länkarna i eurozonen.

Landet har en av de absolut största statsskulderna i hela eurozonen och måste låna upp 800 miljarder euro de närmaste tre åren för att kunna rulla skulderna framför sig.

Hittills har dock Italien klarat finanskrisen utan att staten tagit över några krisbanker och hushållen har inte heller drabbats av någon fastighetsbubbla, vilket gör problemen mindre akuta där än i Grekland och Irland.

Jämfört med andra krisländer har Italien dessutom en ovanligt stor del av statsskulden i inhemska lån, vilket minskar det utländska trycket på räntemarknaden.

Räntan på Italiens tioåriga statsobligation skakade till inför tisdagens besked och var som mest uppe i 4,63 procent, vilket kan jämföras med den tyska räntan på 2,98 procent. När marknaden smält beskedet sjönk dock den italienska tioårsräntan tillbaka ned till 4,60 procent.

Beskedet att Berlusconi klarat misstroendeomröstningarna gav aktiekursen i mediekoncernen Mediaset, som kontrolleras av Berlusconi med familj, en skjuts uppåt. Strax efter det att resultatet av omröstningen presenterats hade aktien stigit med 4 procent.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 25 8 tweets 17 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

Kapade på Facebook – anmäls

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 157 26 tweets 131 rekommendationer

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Stor bussolycka i norra Norge

Minst två döda. Minst två personer omkom och många skadades i en bussolycka i Balsfjord i Nord-Troms på måndagsmorgonen.

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 12 7 tweets 5 rekommendationer

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 41 18 tweets 23 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan