Berlusconi: Ta hit ”snygga tjejer”

Uppdaterad 2010-07-13 14:26. Publicerad 2010-07-13 11:04

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Italiens premiärminister Silvio Berlusconi förstärkte sin playboy-image ytterligare när han vid ett möte bad ambassadörer att ta med sig ”snygga tjejer” till Italien.

– Ta med er ett par snygga tjejer någon gång, sade 73-åriga Berlusconi under ett möte i Milano där ambassadörer och företagsledare från flera medelhavsländer deltog.

– Vi skulle uppskatta det eftersom vi är sydlänningar, fortsatte han men konstaterade att han själv blivit för gammal för att vara en playboy, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

Silvio Berlusconis fru ansökte om skilsmässa förra året sedan det avslöjats att maken dykt upp på en ung kvinnlig modells 18-årskalas. Han har även varit inblandad i en sexskandal där en eskortflicka påstått att hon tillbringat natten hos premiärministern.

Läs mer: "Berlusconi gillar stora bröst och att äga allt"

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 25 8 tweets 17 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

Kapade på Facebook – anmäls

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 161 26 tweets 135 rekommendationer

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Stor bussolycka i norra Norge

Minst två döda. Minst två personer omkom och många skadades i en bussolycka i Balsfjord i Nord-Troms på måndagsmorgonen.

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 12 7 tweets 5 rekommendationer

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 46 18 tweets 28 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan