Berlusconis fru vill skiljas

Publicerad 2009-05-03 22:40

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Rom. Silvio Berlusconis första motgång på flera år kom på söndagen och då mycket oväntat från hans privatliv. Det är nu offentligt att hans hustru Veronica Lario vill skiljas från Italiens premiärminister.

De två har varit ett par sedan i början på 80-talet, då Berlusconi uppvaktade skådespelerskan Miriam Bartolini, som är hennes riktiga namn, efter att ha sett henne spela barbröstad på en teater i Milano. Paret har varit gifta i snart 20 år och har tre barn tillsammans.

Det har knakat i detta äktenskap länge, trots att fru Berlusconi inte har synts tillsammans med sin make i offentliga sammanhang de senaste 15 åren.

– Jag ser honom mest på tv, har hon sagt ironiskt ett flertal gånger.

I tidningen La Repubblica definierar hon sin make som ”en självsvåldig kejsare” och menar att hon och hennes barn är offer för premiärministerns skräpkultur och förnedrande kvinnosyn. Det är framför de mycket unga kvinnor som Berlusconis parti ”Frihetens folk” väljer att kandidera till det stundande Europarlamentet som gjort fru Berlusconi ordentligt arg och besviken.

Droppen som fick henne att bestämma sig var makens oannonserade närvaro på ett diskotek utanför Neapel för en vecka sedan. Där firade Noemi Letizia sin 18-årsdag tillsammans med föräldrar och vänner. Berlusconi dök upp som gubben i lådan och gav henne ett exklusivt guldarmband. Den unga vackra Noemi talar om Italiens premiärminister som ”pappsen” och låter förstå att det redan är ett bra tag som de två känner varandra.

– Jag kan inte vara gift med en man som umgås med minderåriga. Berlusconi har aldrig någonsin varit närvarande och firat våra barn när de har fyllt 18, säger Veronica Lario.

Ryktena om skilsmässa har surrat i Italien i en vecka. Tidigare i veckan försökte Berlusconi dimensionera schismen genom att påpeka ”La Signora har låtit sig vilseledas av vänsterpressen”.

– Det här är en personlig och smärtsam sak och som jag inte vill kommentera, sade Berlusconi på söndagen efter att ha suttit i ett strategiskt krismöte med sina närmaste medarbetare.

Vilka politiska konsekvenser skilsmässan får är för tidigt att sia om. Berlusconi är knappast att betrakta som högkyrklig, varför en eventuell skilsmässa knappast ändrar hans ställning hos de katolska väljarna, där Berlusconi trots allt är populär. Det är inte uteslutet att Berlusconi kan vända detta privata nederlag till en politisk fördel, t ex genom att lansera en ny lag om snabbare och enklare skilsmässa. Det är mycket dyrt och tar åratal att skiljas i Italien.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 25 8 tweets 17 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 174 10 tweets 164 rekommendationer

Kapade på Facebook – anmäls

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 161 26 tweets 135 rekommendationer

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Stor bussolycka i norra Norge

Minst två döda. Minst två personer omkom och många skadades i en bussolycka i Balsfjord i Nord-Troms på måndagsmorgonen.

Foto: Scanpix

Ensamkommande tar sällan hit familj

Vanföreställningar hos kommunpolitiker. Det är inte mer än en av tio ensamkommande flyktingbarn som tagit familjemedlemmar till Sverige, visar Ekot. 12 7 tweets 5 rekommendationer

Foto: Alamy

Försökte ta sitt liv – anklagas för mord

Missfall vid självmordsförsök. Efter ett självmordsförsök som slutade i missfall står en deprimerad 35-åring åtalad för mord på fostret. 46 18 tweets 28 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan