Bibelord på vapen upprör i USA

Uppdaterad 2010-01-21 14:41. Publicerad 2010-01-21 14:22

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Med bibelreferenser på sina vapen strider USA:s soldater i Irak och Afghanistan. Olämpligt, otillåtet — och till och med farligt, konstaterar nu både Pentagon och muslimska grupper i USA.

Referenserna till Bibeln finns på sikten till gevär och andra vapen som levererats av företaget Trijicon, vars grundare Glyn Bindon var djupt kristen. Med hjälp av ingraverade förkortningar hänvisas till böcker och versrader, i stil med Joh 8:12 — det vill säga tolfte versen i Johannesevangeliets åttonde kapitel (Sedan talade Jesus till dem och sade: "Jag är världens ljus. Den som följer mig skall inte vandra i mörkret utan ha livets ljus").

Enligt företaget är referenserna "en del av vår tro".

- Så länge som våra män och kvinnor är i fara så kommer vi att göra allt för att ge dem såväl den mest moderna tekniken som det aldrig sinande stödet och bönerna från en tacksam nation, säger en företagstalesman anonymt till AFP.

USA:s försvarsdepartement är inte förtjust.

- Om det här är sant så är det uppenbart olämpligt och vi undersöker hur det kan rättas till, sade Pentagon-talesmannen Darryn James.

Referenserna utgör sannolikt också ett brott mot en amerikansk generalstabsorder från 2003 som förbjuder "missionerande av religion, tro eller sedvana".

"Att referera till Bibeln på militär utrustning bryter mot det här landets grundläggande ideal och värderingar. Än värre är att det kan användas som propagandavapen av de extremister som anser att USA leder ett korståg mot islam", sade Haris Tarin från den amerikanska muslimska organisationen MPAC i ett uttalande.

Bibelreferenserna avslöjades av lobbygruppen Military Religious Freedom Foundation för tv-kanalen ABC.

- Det här är den värsta typen av uppmuntran för fienden som man kan tänka sig. Det måste få ett slut. Det här utgör en enorm fara för våra militärers liv och hälsa, sade gruppens ordförande Michael Weinstein.

Trijicon har ett kontrakt om att leverera 800.000 sikten till det amerikanska försvaret.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.