Usama bin Ladins son befarar att om jakten på hans far ändar med terrorledarens död så kan ett upptrappat våld från al-Qaidas styrkor följa. Omar bin Ladin menar att hans far är förhållandevis ”snäll”.
Den 29-årige sonen uttalade sig för amerikanska nyhetsprogrammet ABC News efter att ha hört pappans hyllning till den nigerianske man som med en ”underklädesbomb” nyligen försökte spränga ett passagerarplan ovanför USA-staden Detroit.
Omar bin Ladin hävdar, efter att ha nåtts av informationer om utvecklingen i al-Qaidas träningsläger, att om pappan dödas så släpps krafter lösa som står för mer våld, samtidigt som inget då håller dem tillbaka.
– Att döma efter vad jag visste om min far och hans närmaste tror jag att han är den snällaste av dem. Somliga är mycket, mycket värre, sade bin Ladin i intervjun för tv-kanalen.
– Deras mentalitet är att skapa mer våld och mer problem.
Omar bin Ladin växte upp vid sin faders sida i en miljö befolkad av ”heliga” krigare. Senare i livet ska sonen ha vänt fadern ryggen då det stod klart för honom att oskyldigas liv inte tilläts stå i vägen för al-Qaidas kamp.
På frågan om han kände till något amerikanskt som hans far uppskattar svarade Omar bin Ladin:
– Deras vapen.