– Situationen i Haiti är helt förtvivlad efter jordskalvet. Något organiserat hjälparbete är inte i gång. Det säger norska biståndsarbetaren Åse Midtveidt till norska nyhetbyrån NTB.
Midtveidt arbetar för biståndsorganisationen Prosjekt Haiti, som driver verksamhet för haitiska barn. På onsdagskvällen var hon själv på väg till grannlandet Dominikanska republiken, med lindriga skador och trött efter 30 timmars arbete utan uppehåll.
När marken började skälva höll hon och en kollega på med undervisning. Både de och barnen fick kasta sig ut. Midtveidt fick en järndörr i huvudet.
– Det var helt overkligt. Betongbitar låg överallt och dammet flög runt i luften. Vi gick i 15 timmar och bara väntade på nya skalv. Jag måste få såren i huvudet sydda, berättade hon för nyhetsbyrån NTB när hon var på väg till grannlandet i bil.
– Fyra miljoner människor i Haiti står nu alldeles på bar backe. Värst är det i slumområdet Cité Soleil i Port-au-Prince som har omkring 400.000 invånare.
– Alla byggnader som ännu står i Port-au-Prince är otrygga. Nödhjälp är på väg från Dominikanska republiken, men det blir en stor utmaning bara att få fram den genom förödelsen till dem som behöver hjälpen, säger Midtveidt.
Skolan där hon arbetat har 91 elever i åldrar 4 till 14 år och sysselsätter 13 lokalanställda.