Björn dödade campare i USA

Publicerad 2010-07-29 06:12

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En man dödades av en björn mitt i natten på en populär campingplats i utkanten av den amerikanska nationalparken Yellowstone. Ytterligare en man och en kvinna skadades i attacken.

Viltvårdare tror att det var en ensam björn som gick till anfall klockan fyra på onsdagsmorgonen och slet minst två tält i stycken. Det är oklart om det rörde sig om en svartbjörn eller en grizzlybjörn.

Kvinnan blev svårt biten i armarna medan den skadade mannen blev biten i benet.

Enligt viltvårdare verkar attacken ha varit oprovocerad. Inte heller ska den ha utlösts av att det fanns mat, vilket ofta lockar björnar. Sådana slumpmässiga björnattacker mot människor är annars mycket ovanliga.

Den senaste dödliga björnattacken i Montana inträffade 2001 då en grizzlybjörn rev och dödade en jägare som slaktade en älg.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix, Privat

”Enda som gäller är att de ska släppas”

Carl Bildt om fängslade Johan Persson och Martin Schibbye. ”Den enda signalen som vi tycker är intressant är att de släpps.”

Etiopien öppnar för benådning Experten: En väldigt positiv signal.

Foto: Scanpix Ulrik Munther, Sonja Aldén, Thomas Di Leva och Timoteij tävlar i Göteborg.

Artisterna som går vidare i kväll

Dagens Nyheter tippar kvällens vinnare. Kolla in betygen på artisterna inför deltävlingen i Göteborg. Melodifestivalen 2012.

Nykomlingarna ser fram emot tävlingen. Mimi Oh: ”Otroligt stort att slängas in i det här”.

DN:s Hanna Fahl: Twitter gör tv till ett sällskapsmedium i realtid.

Foto: Scanpix

Dags för sportlov – nu kommer det mer snö

SMHI: Kommer att beröra i stort sett hela landet. Snöfall väntar.

SOS Live på DN.se. Här visas larm från räddningstjänsten.

Se upp i sportlovstrafiken. Snö och kyla gör vägarna farliga.

Foto: AP Vy från staden Homs i Syrien under fredagen.

Flera döda i Homs

Regimen i Syrien attackerar staden. Flera civila uppges ha dödats. Aktivist: ”Det här är den mest våldsamma rundan sedan attacken började.”

Saudiarabien vill att FN agerar. Krav på att stoppa våldet växer.

Carl Bildt varnar. ”Läget i Syrien är mycket, mycket allvarligt.”

Foto: AP

Presidenten: Vi ger aldrig efter för väst

Ahmadinejad höll tal i Teheran. Säger att landet aldrig kommer att ge efter för västvärldens försök att stoppa landets kärnprogram.