Bloggaren som retar Kuba

Publicerat 2009-01-10 09:10

Yoani Sánchez är Kubas populäraste bloggare - men på Kuba kan ingen läsa henne.

Adalberto Roque

Yoani Sánchez är Kubas populäraste bloggare - men på Kuba kan ingen läsa henne.

En 33-årig bloggare i Havanna har blivit ett hot mot den kubanska regimen. Hennes blogg har miljontals besökare. DN:s Erik de la Reguera har träffat henne.

När Yoani Sánchez kommer gående över den lilla innergård där vi har stämt möte har hon precis suttit tio minuter på hotellets lilla internetkafé.

- Det kostar sex dollar per timme att vara uppkopplad, så jag försöker göra det mesta av min tid på nätet, säger denna 33-åriga språkvetare som de senaste månaderna har blivit något av en världskändis i bloggosfären.

På sin blogg Generación Y skriver hon om vardagslivets vedermödor i Havanna, texter som många kubaner känner igen sig i och som står i bjärt kontrast till de statliga mediernas censurerade och ensidiga rapportering.

Bara i december hade Yoani Sánchez blogg en halv miljon unika besökare, och hon blev nyligen korad till en av den spanskspråkiga världens mest inflytelserika intellektuella av såväl Time som Foreign Policy. Inte dåligt för någon som började blogga så sent som våren 2007.

Hon har dock fått betala ett högt pris för framgången. Sedan i mars förra året blockeras bloggen av den statliga censuren på Kuba.

- Men många här läser inte texterna på nätet, utan på de hundratals pirat-dvd:er och usb-minnen som finns i omlopp på den svarta marknaden. Så jag mäter inte framgången i antalet unika besökare, utan efter hur många som känner igen mig på gatan i Havanna, säger Yoani Sánchez.

Eftersom bloggens server är placerad i utlandet - och därmed är tillgänglig utanför Kuba - skickar hon text och bilder med e-post till vänner i Europa, som sedan hjälper henne med uppdateringarna.

Men när hon skulle ta emot det spanska journalistpriset Ortega y Gasset förra året vägrades hon utresetillstånd. Självaste Fidel Castro konstaterade då att det allvarligaste inte var att "utsända konspiratörer" som Sánchez fanns på Kuba, utan att många kubanska ungdomar verkade tänka som hon.

Och det var inte utan anledning. Vartenda inlägg på Generación Y har fått tusentals kommentarer, såväl av regimkritiker som av försvarare av revolutionen. I ett land med en strängt begränsad eller obefintlig offentlig debatt är det ingen liten sak.

- En del menar att det blir för kaotiskt. Men jag tycker att det påminner om de diskussioner man hör i gathörnen i Havanna, säger Yoani Sánchez med ett leende.

För en dryg månad sedan kallades hon till polisförhör.

"Jag lovar att jag inte har gått mot röd gubbe, inte köpt ost på den svarta marknaden på säkert två månader och inte gått utan att betala från någon affär. Jag kan faktiskt inte minnas att jag skulle ha gjort något (överdrivet) olagligt alls på senare tid, inte ens låtsats vara utlänning för att få använda mig av internet på något hotell", skrev hon ironiskt innan hon gick till förhöret.

Hos polisen skälldes hon ut efter noter och fick klart för sig att hon "gått alldeles för långt" när hon försökt anordna en träff med ett tjugotal andra bloggare i landet.

Inspirationen till detta bloggande fick hon i Schweiz, där hon under ett par studieår kunde se sitt land på avstånd och för första gången fick tillgång till internet 24 timmar om dygnet och mängder av ocensurerad information.

Men hon avvisar dem som vill se en ledargestalt för oppositionen i henne.

- Vad vi behöver på Kuba är fler aktiva medborgare, inte en enda person som bräcker muren. Då hamnar vi bara i samma destruktiva spiral som tidigare, säger hon.

- Jag ser inte mig själv som en "dissident", utan snarare som ett barn av postmodernismen. Många av oss som växte upp under krisen på 90-talet har tappat tron på "väns­ter" och "höger", begrepp som inte kan förklara dagens situation på Kuba, säger Yoani Sánchez.

Risken att gripas och dömas som "amerikansk legoknekt" är ständigt närvarande. Många av de politiska fångarna på Kuba är journalister.

- Visst är jag rädd. Det är farligt för en individ att utmana en hel stats polisiära, juridiska och politiska makt. Men det finns inte längre någon återvändo. Jag har blivit "radioaktiv", många av mina vänner har försvunnit, men mitt bästa skydd är min transparens - jag tar inte emot pengar av någon utöver de arvoden jag får från medier jag medverkar i, säger Yoani Sánchez innan hon försvinner ut i myllret på gatan i Havanna.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Världen

Slutspurt inför vårdreformen

Snabbanalys. ”Om förslaget faller försvagas Obamas presidentskap allvarligt”, skriver DN:s USA-korrespondent Michael Winiarski. 37

”En andra Haitikatastrof är oundviklig” Foto: Jorge Saenz / AP

”En andra Haitikatastrof är oundviklig”

Trots utlovade miljarder och enorm hjälpinsats. Den annalkande regn- och orkansäsongen utgör stort hot, enligt hjälpsamordnare. 12

Den så kallade Kvartetten i möte på fredagen. Foto: AFP Den så kallade Kvartetten i möte på fredagen.

Fredssamtal kan återupptas

Kvartettens Moskvamöte. Överläggning mellan Hillary Clinton och Benjamin Netanyahu skapar hopp om indirekta fredssamtal inom några dagar. 91

Vulkanutbrottet kan sätta igång annan vulkan

Vulkanutbrottet på Island kan sätta igång ett större, potentiellt farligare, utbrott i en närliggande vulkan. Det varnade geofysiker för på söndagen. Läs artikeln

Thomas Coex / AFP

Kvinnorna som kan krossa  Sarkozys UMP

En rödgrön allians med tre kvinnor i spetsen ser ut att gå mot storseger när de franska väljarna i dag, söndag, avgör vilka som ska styra Frankrikes 26 regioner. Läs artikeln

Världen

Ny medlare i Mellanöstern

Skandalen nästan redan ett faktum. En ökänd figur träder in i världspolitiken.

Fotboll på Bagdads bakgator.

Fotboll på Bagdads bakgator. 12-årige Mohamed och flera av hans vänner skadades för livet under kriget.

Se videon som överraskar forskarna.

Se videon som överraskar forskarna. Mitt framför kameran dyker en levande varelse upp - 200 meter under Antarktis is.

”Reformrörelsens viktigaste symbol.”

”Reformrörelsens viktigaste symbol.” En hel värld såg Caspian Makans fästmö mördas under tumultet i Teheran.

Se bröllopet i Haitis ruiner.

Se bröllopet i Haitis ruiner. De gifte sig i förödelsen efter jordbävningen: "Vi lever - och kärleken lever."

Mysteriet är löst.

Mysteriet är löst. Forskare har äntligen svaret på gåtan kring Farao Tutankhamuns plötsliga död vid 19 års ålder.

Nyheter från Förstasidan

Utbrottet kan sätta igång annan vulkan

Geofysiker utfärdar varning. Vulkanutbrottet vid Eyjafjallajökull kan leda till ett potentiellt farligare utbrott i en närliggande vulkan.

Se den isländska vulkanens utbrott. Askregn över glaciären Eyjafjallajökull.

”Askan kan förgifta marken.” Det säger isländska Björk Valdimarsdóttir till DN.se. 14

”Svennis” nära VM-jobb Foto: PONTUS LUNDAHL / Scanpix

”Svennis” nära VM-jobb

Uppges ta över Elfenbenskusten. Ska träffa fotbollsförbundets ordförande i Paris.

Nuri al-Maliki begär omräkning av röster Foto: Nabil al-Jurani / AP

Nuri al-Maliki begär omräkning av röster

Två veckor efter Irakvalet. Premiärministern befarar att landet ska kastas in i en ny våldsspiral om omräkningen inte genomförs. 1

Miljardlöften i SD-manifest

Men finansieringen är ännu oklar. Pengar till pensionärer, familjer och försvar – samtidigt vill partiet behålla jobbskatteavdraget. 11

En oas för själen Foto: Anders Frelin

En oas för själen

I Almaza Bay vid Egyptens medelhavskust står tre ensamma hotell som en bad-oas. Men den riktiga oasen ligger 30 mil in i öknen. Läs mer. 1

Placera.nu

”Oj då, börsen steg”

Klang och jubel. När marknaden fått smälta rapporterna blev det köpläge.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Hej konsument

På Stan Modellen och programledaren Filippa Lagerbäck ger konsum- tionsråd. Hej konsument

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Malcolm X mördare snart fri

Malcolm X mördare snart fri Thomas Hagan dömdes 1965. Nu släpps han från anstalten på Manhattan. 21

Läs testet

På Stan Kafékommis- sionen har besökt två kaféer i vårsolscharmiga Enskede. Läs testet