Över 30 personer dödades i en ny våg av samtidiga bomber i Irak på måndagen, den här gången riktade mot tre av huvudstadens främsta hotell.
Inom ett par minuter på eftermiddagen, lokal tid, exploderade tre snabba smällar i rad vid hotellen Sheraton Ishtar, Hamra och Babylon, samtliga centralt belägna i Bagdad.
Enligt militärtalesmannen Qassim Atta låg självmordsbombare i bil bakom alla tre dåden.
– Vi hörde ett öronbedövande ljud. Taket rasade över oss och fönstren krossades, berättade irakiska journalisten Zina Tareq som befann sig på sitt kontor i Sheraton Ishtar när smällen inträffade, och som lyckades rädda sig och en kollegas femåriga dotter genom att snabbt kasta sig in under ett skrivbord.
Totalt dödades minst 36 personer och över 70 skadades i de tre attackerna.
Även om det allmänna säkerhetsläget i Bagdad tydligt har förbättrats under det senaste året så har ett flertal liknande samtidiga dåd genomförts sedan i somras. Förövarna har använt sig av ovanligt kraftiga bomber, huvudsakligen riktade mot myndighetskontor och departement. Det värsta attentatet skedde den 25 oktober då över 150 personer dödades vid justitiedepartementet och stadens guvernörskansli.
Den irakiska grenen av al-Qaida har i uttalanden hotat med fler attacker inför parlamentsvalet den 7 mars.