BP hoppas fortsätta med hättan

Publicerad 2010-07-18 19:20

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

BP tänker förlänga testperioden med hättan som än så länge stoppar oljeflödet från ett havererat borrhål i Mexikanska golfen. Testperioden förlängs med 24 timmar i taget.

Bolaget hoppas kunna ha oljeläckan igenpluggad tills man har borrat det sidohål som ska ta över flödet, och som så småningom ska leda till att källan täpps igen för gott. Det kan ske nästa månad, om allt går väl.

– Just nu finns det ingen målsättning att öppna flödet igen. Vi hoppas att om de goda tecknen fortsätter kan vi fortsätta med testet ända till den tidpunkt då vi helt täpper igen källan, sade BP-chefen Doug Suttles.

Sedan ventilerna i hättan stängdes natten till fredagen svensk tid har ingen olja läckt ut i havsvattnet. BP säger sig nu tro på att själva oljeborrhålet är helt och inte läcker genom några sprickor.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix

Prinsesstårtorna snart slut – hela landet firar

”När jag kom till jobbet i morse visste jag inget om födseln, men det gjorde kunderna”, berättar en konditor. Slutsålt och extraleveranser.

Foto: Scanpix

Hälften av intäkterna är från livespelningar

Den svenska musikbranschen lever till drygt hälften på livemusik. År 2010 köptes biljetter för 2,7 miljarder kronor. 53 procent av intäkterna.

Foto: Joakim Ståhl / SvD / SCANPIX

Nu vill Volvo sälja en ny variant av bil

Satsar i flera länder Hoppas kunna behålla kunderna som vill ha de nya bilarna även när de avancerar till större och mer lönsamma modeller.

Foto: Scanpix

15 februari kom våren till Bohuslän

Massor av snö i fjällen. Årets korta vinter är redan slut – i alla fall vid Bohuskusten, som på torsdagen officiellt klockade in meteorologisk vår.

Läget i trafiken. Håll stenkoll på Trafikverkets specialsida.