På lördagen var den terrormisstänkte Anders Behring Breivik tillbaka på Utöya, för att under en åtta timmar lång rekonstruktion gå igenom hur det gick till när han dödade 69 människor.
Med fotlänkar, handfängsel och ett rep knutet runt kroppen, vaktad av tungt beväpnad polis, fördes Anders Behring Breivik på lördagseftermiddagen i land på Utöya, där han för tre veckor sedan sköt ihjäl 69 människor.
Enligt tidningen VG Nett, som var med och följde den åtta timmar långa rekonstruktionen, gick han därefter runt på ön och förklarade hur han genomfört vart och ett av morden. Hans advokat Geir Lippestad bekräftar för tidningen att Breivik har goda minnesbilder av samtliga.
På vägen ner till kajen vid Utvika passerade Anders Behring Breivik en mängd bilar som stannat längs vägen för att lägga ner blommor vid det minnesmärke som skapats vid vattnet. För att inte avslöja vem som fördes ut från den silvergrå Ford-kombin till den väntande båten ska polisen ha dolt den misstänkte massmördaren.
Besöket på Utöya var första gången som Breivik lämnade fängelset sedan han blev gripen efter massakern.
Rekonstruktionen filmades av två civilklädda polismän som följde med under vandringen. Över ön kretsade också en polishelikopter.
Carl I Hagen, Fremskrittspartiets grundare, förstår inte varför de överlevande efter Utöya vill veta detaljerna om vad som hände, skriver NTB. Han anser att polisen bör begränsa sin utredning.
– Jag fattar inte varför det ska till hundra poliser som arbetar med det här i flera månader, säger Hagen till den norska tidningen Verdens Gang.
Han menar att fallet redan är så gott som uppklarat och fruktar att ett omfattande utredningsarbete ska lägga beslag på för mycket av polisens resurser.
Försvarsadvokat Mette Yvonne Larsen, som representerar överlevande efter massakern, är starkt kritisk till uttalandena.
– Jag blir nästan mållös. Han har ingen som helst förståelse för de överlevande och anhöriga. Han borde hålla mun, säger Larsen.