En finländsk läkare undersökte en kvinnlig patient genom att suga på hennes bröst. Läkarens agerande har accepterats i lägre instanser. På tisdagen inleddes förhandlingarna i Finlands högsta domstol.
Sexuellt utnyttjande, hävdar åklagaren i det udda rättsfallet i Finland. Brahestads tingsrätt och hovrätten i Rovaniemi har dock friat mannen, även från ärekränkning och brott mot tjänsteplikt, med hänvisning till att kvinnan i stunden gått med på den okonventionella undersökningsmetoden.
Det var tre år sedan en då 20-årig kvinna sökte svar på frågan om vad för slags vätska som läckte ur hennes egna bröst. Hon hade bett om en ultraljudsundersökning.
Kvinnan har sagt att den biträdande överläkaren som tog emot henne först smorde in hennes bröst med gel, kände på brösten och berömde henne för deras form.
Därpå ska han enligt hennes anmälan till patientombudsmannen ha undersökt om det kom något sekret ur det ena bröstet, så som hon hade berättat. Det kom inget.
Läkaren hade då frågat om det var okej att han smakade på hennes bröst, enligt finska nyhetsbyrån FNB, säger kvinnan att hon bara gick med på det för att hon blev generad och fått panik. Från flera medicinska håll, bland annat från de finska universitetssjukhusens bröstradiologer, har läkarens undersökningsmetod som grundlös.