Nationalförsamlingen i Frankrike beslöt på tisdagen att en parlamentarisk utredning ska granska bruket av burka i Frankrike.
Initiativet till en utredning har tagits över den politiska blockgränsen och stöds av president Nicolas Sarkozy, som uttalade sig om saken i måndags.
Burkan är en helkroppsslöja som bärs av en del muslimska kvinnor, beroende på vilka sedvänjor som råder i deras hemtrakter och hur sträng religiös tradition de vill följa.
De som föreslagit utredningen vill att bärandet av burkan ska begränsas i Frankrike. 32 parlamentariker, både vänster och höger, ska nu utreda burkans roll, vara och icke vara. Kommittén förväntas meddela vad den kommit fram till om ett halvår.
Kritiken från människorättsorganisationer är redan skarp:
- Att förbjuda burkan kommer inte att ge kvinnor större frihet. Det kommer bara att stigmatisera och marginalisera de kvinnor som bär den, säger Jean-Marie Fardeau på den USA-baserade organisationen Human Rights Watchs Pariskontor.