USA:s förre president George W Bush visste att många av fångarna i militärfängelset Guantánamo var oskyldiga, men vägrade att släppa dem av politiska skäl, enligt en ledande militärrådgivare.
Anklagelserna förs fram av den pensionerade översten Lawrence Wilkerson i ett dokument, som AFP tagit del av. Wilkerson var tidigare stabschef och rådgivare till den förre utrikesministern Colin Powell.
Wilkerson hävdar att Bushs vicepresident Dick Cheney och försvarsminister Donald Rumsfeld visste att de flesta av fångarna på Guantánamo 2002 var oskyldiga, men de ansåg att det var "politiskt omöjligt att släppa dem".
Beskyllningarna har kommit fram i samband med en rättsprocess som en Guatánamofånge står bakom.
Wilkerson säger att han diskuterat frågan med Powell som lämnade sin post 2005.
"Jag förstod att det var hans åsikt, att det inte bara var vicepresident Cheney och försvarsminister Rumsfeld, utan också president Bush som var inblandade i Guantánamobesluten".
"Många av fångarna som var fängslade på Guantánamo hade gripits utan hänsyn till om de verkligen var fientligt stridande, eller i själva verket inte var fiender överhuvudtaget", skriver Wilkerson i uttalandet daterat 24 mars.
I slutet av augusti 2002 fann Wilkerson att av de första 742 fångarna som anlänt till Guantánamo hade majoriteten aldrig sett en amerikansk soldat innan processen mot dem inleddes.
Barn "så unga som 12 och 13 år och åldringar på 92 eller 93 år har skeppats till Guantánamo", säger Wilkerson. Sålda för 5.000 dollar styck.
Ofta fanns det absolut inga bevis alls mot dem.
Cheney och Rumsfeld ville inte släppa de oskyldiga eftersom de befarade att de "ofattbart förbryllande" interneringsoperationerna skulle avslöjas, enligt Wilkerson.
"Deras åsikt var att oskyldiga människor som tynade bort på Guantánamo i åratal rättfärdigades av det vidare kriget mot terror och gripandet av ett fåtal terrorister som var ansvariga för 11 september-attackerna och andra terrorhandlingar", uppger Wilkerson.