”Chans till nystart för Obama och kongressen”

Uppdaterad 2010-11-03 11:01. Publicerad 2010-11-03 07:36

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

”Att demokraterna behåller majoriteten i senaten är mycket viktigt eftersom Obama då har en bas”, säger Daniel Ogden, själv amerikan och lektor verksam vid Uppsala universitet.

Att republikanerna tar över kontrollen i representanthuset tolkar Ogden som att väljarna proteströstat mot Obamas oförmåga att lösa de stora viktiga frågorna om arbetslöshet och ekonomi.

– Republikanerna har inget program för de frågorna, så det är inte deras politik som vunnit.

Ogden ser valresultatet som en nystart för alla — republikaner, demokrater och president Obama.

– Obama har mycket bra förutsättningar att bli omvald om två år, men då måste han verkligen samarbeta med republikanerna, något han inte gjort hittills. Han har sagt att han vill samarbeta med alla, men underförstått på hans villkor, och det är inte så man får saker och ting gjorda i Washington. Det är lite främmande för hans ledarstil, men kan han komma över det och börja ge och ta i politiken så kan han lyckas.

– Det här innebär helt ny dynamik mellan demokraterna och republikanerna. Barack Obama kommer att bli tvungen att kompromissa annars kör politiken fast. Det är republikanerna som sitter i förarsätet nu, säger Roland Poirier Martinsson, chef för Timbro Medieinstitut.

Enligt honom har väljarna talat om i vilken riktning de vill gå och Obama blir tvungen att lyssna på republikanerna.

– Det här är ett mandat från väljarna. Från de mest lokala valen ända upp till senaten har Obamas parti förlorat kraftigt. Nu måste han lyssna.

Rent konkret kommer detta innebära stora förändringar inom sjukvårdspolitiken, energipolitiken och skattepolitiken, spår Poirier Martinsson.

– Man kommer att titta väldigt noga på stimuluspaketet. Och energipolitiken dog i dag. Republikanerna är mer inriktade på incitament än den regleringsstyrning av koldioxidutsläpp som Obama vill ha.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

Expert: Massakern början på en ny fas

Barnamassakern i Hula. De senaste blodiga händelserna i Syrien kan bli upptakten till en ny fas i konflikten, där FN ökar trycket. 11 8 tweets 3 rekommendationer

Ny massaker direkt efter FN:s dömande. Minst 90 döda på söndagen. 44 11 tweets 33 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 23 5 tweets 18 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Syriens folk lider – men ingen griper in. Passiv omvärld. 176 10 tweets 166 rekommendationer

Foto: Scanpix

Mona Sahlin blir inte ny ILO-chef

Rekommenderades av regeringen. Den förra S-ledaren blir inte ny ILO-chef. Inför tredje röstningsomgången finns hennes namn inte med. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Nordkoreaner dödade i "olyckor"

Trettio nordkoreanska tjänstemän har avrättats eller dödats i arrangerade bilolyckor, enligt Amnesty International. Efter samtal med Sydkorea.

Foto: Miami Herald Tribune

Naken till attack – åt på mans ansikte

Polisen tvingades skjuta personen. Polisen i Miami sköt på söndagen ihjäl en man som tuggade på en annan mans ansikte vid en motorväg. 1331 64 tweets 1267 rekommendationer

Kraftig explosion i Nairobi

Oklar orsak. Minst en person uppges ha omkommit och flera skadats i en explosion vid Nairobis universitet.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan