Ett domstolsutslag banar nu vägen för en ny utmanare till Venezuelas president Hugo Chávez i nästa års val. Chávez själv tror sig komma stärkt ur en snart avslutad behandling mot cancer.
Venezuelas president Hugo Chávez åkte på lördagskvällen till Kuba för en fjärde behandling mot den cancer han drabbats av – den sista, tror han själv. ”Jag kommer att komma stärkt ur det här”, sade han till anhängare vid avresan.
Samtidigt kom beskedet att en av Chávez starkaste utmanare i oppositionen, Leopoldo López, fått rättsligt stöd för att ställa upp i presidentvalet den 7 oktober nästa år. López har varit avstängd från politiken sedan 2008 på grund av anklagelser om bland annat förskingring. Ingen venezuelansk domstol har sedan dess dömt honom för något brott.
På lördagen offentliggjordes ett beslut av den interamerikanska domstolen för mänskliga rättigheter, ett organ inom samarbetsorganisationen OAS, att avstängningen av López är olaglig och bör hävas omedelbart.
López leder center-högerpartiet Folkviljan och var tidigare borgmästare i Chacao, ett av huvudstaden Caracas välbärgade distrikt. Det senaste året har han inte gjort någon hemlighet av att han aspirerar på presidentposten. Den 12 februari ska oppositionen i primärval vaska fram huvudkandidat mot Chávez, och i oktober är det presidentval.
Opinionsundersökningar visar att López ligger högt bland oppositionskandidaterna, men leder gör guvernören i delstaten Miranda, Henrique Capriles Radonski, som lovar införa ett ”modernt vänsterstyre” av brasiliansk modell om han blir vald.
Den 57-årige Hugo Chávez, som suttit vid makten i landet sedan 1999 – med undantag för en kortvarig misslyckad kupp mot honom 2002 – hånar domslutet från OAS människorättstribunal. Med en ordvits sade han att hans ”frisyr är mer värd än den domstolen” (ordet ”corte” kan på spanska betyda både hårklippning och domstol).
Han sade till sina anhängare att han är redo för den kommande valkampanjen men medgav att den kommer att bli svår.