Presidentvalet i USA 2008
Clinton hyllade sin forna rival
Publicerat 2008-08-27 06:13
Charles Dharapak/AP
DENVER.Hillary Clinton höll det mest uppmärksammande talet under det demokratiska konventets andra dag. Clinton manade sina anhängare att rösta på sin tidigare rival, demokraternas presidentkandidat Barack Obama. Och hon gjorde det med en glöd och en övertygelse som både överraskade och förtjuste åhörarna.
DN Teman i artikeln
Presidentvalet i USA 2008
- Senaste nytt
- Vita huset får egen köksträdgård
- Vardag i Vita huset
- Ont om svenskar på installationen – ambassadören enda gästen
- Dagens öppningstal väntas bli ett retoriskt mästerverk
- Huvudstaden andas festyra och bävan
- Nya siffror om valdeltagandet i USA
- Rival kan få tung post
- McCains och Obamas datorer hackades
- President Bush ångrar mindre statsmannamässiga ord
- Bush kommer att sakna det militära
- Valfrågorna
- Så tycker Barack Obama i moralfrågorna
- Så tycker John McCain i moralfrågorna
- Amy Richards, New York: De som pratar om 'barnamord' gör det så väldigt enkelt för sig.
- Så vill Barack Obama hantera USA:s oljeberoende
- Så vill John McCain hantera USA:s oljeberoende
- Paul Bauman, Colorado: Vi är vana att köra bil utan att tänka på priset
- Reportage
- USA:s ofrivilliga presidentfru
- Fakta
- Därför blev hans segertal en succé
- Bra begrepp att kunna
- I natt väljer USA ny president
- Svarta kan avgöra i vågmästarstater
- Mord och mordförsök på politiska ledare i USA
- USA:s första president kom från Virginia
- Det här är Colorado
- Palin och Biden möter varandra
- Presidentvalets tidtabell
- Valet en jämn tvekamp mellan McCain och Obama
- Kampanjfinansiering flitigt debatterad
- Ronald Reagan var 69 år när han valdes
- Resultatet delstat för delstat
- Kommande primärval i USA
- Hillary Rodham Clinton
Timmarna före Hillary Clintons stora tal på konventet genomförde närmare tusentalet av hennes största supportrar en högljudd demonstration i centrala Denver, med budskapet att hon borde ha blivit demokraternas presidentkandidat. Och i Pepsi Center, arenan som hyser konventet, har inslaget av Hillary-knappar och Hillary-tröjor har varit påtagligt. Republikanernas John McCain har fiskat oblygt efter besvikna Hillarysupportrar, med tv-reklaminslag som hävdar att "Hillary Clinton inte fick bli demokraternas presidentkandidat för att hon sade sanningen" (Det vill säga, att hon, precis som republikanerna, ifrågasatt Barack Obamas erfarenhet och duglighet som ledare).
Ändå var det knappast någon som trodde annat än att Hillary Clinton skulle använda sin talartid natten till onsdagen till att uppmana de församlade att stödja Obama. Frågan var hur hon skulle göra det - pliktskyldigt eller med övertygelse.
Det blev, utan tvekan, det senare. Hon började lite trevande, när hon redogjorde för sin egen kampanj, vad hon uppnått och hur tacksam hon var för det stora stöd hon fått. Men när Hillary Clinton frågade sina supportrar "om de var med i kampanjen bara för hennes skull... eller för alla människor i det här landet som blivit osynliggjorda" fick talet - och Hillary Clinton själv - en passionerad udd som jag inte sett tidigare under den nio månader långa valkampanjen.
- Barack Obama började sitt yrkesliv med att kämpa för arbetare som hamnat i kläm i den globala ekonomin. Han har byggt sin kampanj på den fasta övertygelsen att en förändring i vårt land måste ske nerifrån och upp. Och han inser att regerande måste handla om "Vi - folket" och inte "Vi - de gynnade få", sade Clinton till den åhörarna i den fullsatta inomhusarenan.
Hon avslutade med att citera en av det svarta USA:s stora hjältar, Harriet Tubman, som hjälpte hundratals slavar att fly från plantagerna via underjordiska gångar: "Om du hör hundarna skälla bakom dig - fortsätt framåt. Om du ser lyktorna i skogen, fortsätt framåt - fortsätt framåt. Om dom ropar efter dig - fortsätt framåt. Vill du känna smaken av frihet måste du fortsätta framåt".
Hillary Clinton brukar ofta kritiseras för att vara egenkär och ogin med beröm åt andra, men i talet i Denver nämnde hon Barack Obamas namn ett tiotal gånger. Det var, som hennes tidigare rådgivare James Carville sa i CNN:s intervjusoffa, "en dålig kväll för Hillaryhatarna". Även om de senare var snabba att notera att Hillary Clinton inte hade ett ord att säga om Barack Obamas eventuella duglighet som militär överbefälhavare eller hans utrikespolitiska riktning.
Natten till torsdagen talar Hillary Clintons make Bill på konventet, och kvällen efter avslutar Barack Obama konventet med sitt eget stora tal på fotbollsstadion Invecso Field. Hillary Clinton har satt ribban högt för de bägge herrarna.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!




















