Amerikanska företag förtjänar att få konkurrera på lika villkor när de gör affärer i Kina. Det var budskapet från USA:s utrikesminister Hillary Clinton när hon på söndagen höll ett tal i Shanghai. Hon manade Kina att visa större öppenhet.
– Öppenhet i regelverk och standardisering, icke-diskriminering, rättvis chans på kontrakt med både privata sektorn och myndigheter samt starkt skydd för upphovsrätt är alla mycket viktiga i 2000-talets globala ekonomi, sade Clinton i talet.
Utrikesministern besökte i helgen världsutställningen i Shanghai innan hon och finansminister Timothy Geithner på måndagen inleder ett två dagar långt möte med den kinesiska ledningen i Peking.
Tyngdpunkten i samtalen väntas bli handelspolitiken, men även haverirapporten om Nordkoreas sänkning av ett sydkoreanskt fartyg och Irans kärnteknikprogram står högt på dagordningen.