Presidentvalet i USA 2012

Rick Perry hoppar av

Uppdaterad 2012-01-19 17:20. Publicerad 2012-01-19 15:27

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ännu en av de politiker som hoppats bli Republikanernas presidentkandidat i USA hoppar av. Rick Perry gav strax efter klockan 17 svensk tid beskedet att han drar sig ur.

Rick Perry tillkännagav sitt beslut vid en presskonferens i South Carolina.

Texasguvernören Perry såg en kort tid ut att ha goda chanser att bli nominerad, och ledde opinionsundersökningarna i augusti, men har efter misstag (en del av dem går att se här) och kontroversiella uttalanden halkat efter.

– Vårt land har det svårt, det är ingen tvekan om det, sa han bland annat i sitt tal. Men det finns ingen väg framåt för mig i den här kampanjen. Jag ger istället Newt Gingrich mitt stöd.

Det stödet är välkommet för Gingrich inför nästa etapp i nomineringsprocessen, som äger rum i delstaten South Carolina på lördag. Perry kallade Gingrich för en "icke perfekt person":

– Men vem av oss är det. Det finns förlåtelse för dem som söker Gud.

En omräkning av de republikanska rösterna i Iowa, där det var mycket jämnt mellan de främsta namnen, har visat att den som vann extremt knappt var Rick Santorum, inte rivalen Mitt Romney. Santorum fick 34 röster mer.

Under sitt sista tal som kandidat sa Perry:

– Den här kampanjen har aldrig handlat om kandidaterna. Jag försökte bli president eftersom jag älskar Amerika, sa han.

Rick Perry kom femma i Iowa den 3 januari och sexa i New Hampshire den 10 januari.

– Nu återvänder jag hem till Texas, medveten om att jag gav så mycket jag kunde av mig själv i den här kampanjen.

Nu återstår fyra kandidater: Rick Santorum, Newt Gingrich, Ron Paul och Mitt Romney.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AFP Minst 108 människor dödades under massakern i Hula.

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 8 8 tweets 0 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar.

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 17 11 tweets 6 rekommendationer

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan