Danmarks statsminister Anders Fogh Rasmussen vill ha en folkomröstning om landets undantag från EU:s regler. Men han betonade särskilt breda samförståndslösningar när han på torsdagen presenterade regeringsförklaringen.
- EU-undantagen skadar danska intressen, sade statsministern när han aviserade att det nu är dags för danskarna att rösta om (underförstått rösta bort) Danmarks EU-undantag som bland annat stoppat danskt militärt samarbete inom EU och euron.
Beskedet om att regeringen vill ha bort undantagen är känt sedan länge. Analytikern Sebastian Kurpas konstaterar att slopade undantag kan hjälpa Fogh personligen till en toppost i unionen.
- Det skulle göra Fogh känd i Europa som en man som har uppnått något till förmån för europeisk integration, en man som har vänt tendensen i ett litet och traditionellt EU-skeptiskt land, sade Kurpas till Ritzau.
Regeringens stödparti Dansk Folkeparti (DF) kommenterade i sin tur att Fogh använder undantagen som en rökridå för att slippa uttala sig om en folkomröstning om hela EU-traktatet som inte nämndes alls i regeringsförklaringen.
En "markant" sänkning av skatten på arbete i en kommande skattereform är en av ledstjärnorna. Skatten ska utredas och framtida reformer ska ha bredast möjliga stöd i folketinget, hette det.
Regeringen vill också ha en ny klimatpolitik med satsningar på vind- och vågkraft.
Presentationen kom efter sistaminutenförhandlingar med DF och dess ledare Pia Kjärsgaard som inte gillat regeringens signaler om samförstånd över blockgränserna. Det urholkar den unika maktställning som partiet haft som den borgerliga regeringens stödparti de senaste sex åren.
- Vi har en överenskommelse med regeringen om invandrarpolitik och skattepolitik. Görs det nya överenskommelser utan att vi är med så får det ske på andra sidan av ett val, hotade Pia Kjärsgaard.
Inte heller regeringens besked om höjt ulandsbistånd med fokus på Afrikas fattiga länder och bättre villkor för asylsökande har fått höga poäng av DF.
Fogh Rasmussen nämnde orden breda lösningar så ofta i presentationen att han, när han efteråt fick frågan om regeringen nu släppt samarbetet med DF, fick skynda sig att betona att överenskommelserna med DF, till exempel om det rådande skattestoppet, står fast.
I början av 2009 ska skatteutredningen vara klar. Fogh gav i praktiken Pia Kjärsgaard vetorätt när han medgav att en reform utan DF:s godkännande bara kan träda i kraft efter ett nytt val.
Kjärsgaard kan för övrigt trösta sig med att Fogh Rasmussen betonade att den strama danska asyl- och invandrarpolitiken står fast.