Dalai lama – nu på Twitter

Uppdaterad 2010-03-04 07:00. Publicerad 2010-03-04 06:56

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Inte ens de religiösa ledarna kan förlita sig helt på högre makter för att få ut sitt budskap. Den senaste att i stället leta sig ut på internet är Dalai lama – som började twittra efter mötet med Obama i februari.

Om den amerikanske presidenten berättade om succén med demokraternas valkampanj på de sociala nätverken är oklart. Klart är däremot att en av mikrobloggen Twitters grundare, Evan Williams, träffade Dalai lama i Los Angeles i samband med den religiöse ledarens besök. Efter mötet twittrade Williams: ”Träffade Dalai lama i LA i dag, föreslog att han skulle använda Twitter. Han skrattade.”

Skrattet till trots - dagen efter hade Tibets exilledare ett Twitterkonto, verifierat med den lilla blå bocken som används för offentliga personer. Nu, två veckor senare, är det nästan 140.000 användare som följer honom.

Men den som hade väntat sig några väl valda kängor åt Kinas håll kommer kanske att bli besviken. Hittills har Dalai lama bara länkat till artiklar och videoinslag på sin officiella hemsida.

Vem den andlige och politiske ledaren själv följer på Twitter? Ingen än så länge.

Läs mer: Dalai lama på väg till Obama

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.