Kina 2008

Dalai lama befarar många offer

Publicerad 2008-03-20 12:22

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tibets andlige ledare Dalai lama sade på torsdagen att han befarar att många har fallit offer när kinesisk militär slagit till mot demonstranter i Tibet.

- Vi har inga exakta siffror. Vissa säger sex, andra säger hundra. Platser har stängts av. Kinesiska soldater finns där. Jag är verkligen orolig för att många dödats och skadats, sade laman enligt AFP.

Tibets exilregering i Indien har redan uppgett att 99 människor dödats i sammandrabbningar med kinesisk militär och polis, men att den kämpar för att få ut mer information från Tibet.

Dalai lama upprepade också att han är redo att träffa Kinas president Hu Jintao. Samtidigt medgav han att det inte verkade praktiskt möjligt att resa till Peking i dagsläget.

- Men om konkreta förslag kommer från Kina, skulle jag verkligen bli glad och lycklig. Efter krisen — om några veckor, några månader, sade han.

Sedan 2002 träffas exilregeringen och Kinas regering varje år, men få framsteg har gjorts. Senaste mötena hölls i juni och juli förra året.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: Scanpix Könsneutrala EQ-dockor på förskolan Egalia i Stockholm.

På Egalia är barnen personer – inte kön

”Ordet ”hen” ger barnen frihet”. Var tredje förskola missar i jämställd- hetsmålen trots att forskning visar hur könet avgör vilket bemötande barn får.

Är det viktigt med jämställdhetstänk i förskolan?

Foto: Anders Hansson

De gjorde samma brott – en friades

Slumpen avgör om du straffas. Konsekvenserna för att köra för fort har blivit rena lotteriet. Tusentals kan straffas felaktigt.

Foto: Thomas Karlsson

Von Brömssen kan få DN-pris

Tomas von Brömssen nomineras till DN:s kulturpris för sin roll i pjäsen ”Påklädaren”. ”Man får en stämpel i röven. Godkänd.”

Foto: Alamy Vinnare och förlorare i bemanningsbranschen.

Uthyrd på jobbet - så funkar det

Tjäna extra bra om du är chef eller specialist. Receptionister och lagerarbetare får räkna med sämre villkor. Bemanningsbranschen.

Lagerarbetaren var alltid orolig. Anna Gustafson sa upp sig till slut.

Jobbar deltid och tjänar mer. Henrik Folkesson är hyrchef.

Vårdtagare låg död i veckor

Dödsorsaken okänd. Hemvårdare i Lunds kommun har missat att en person som de skulle vårda legat död i badrummet.