Danmark öppnar ufoarkiv

Publicerad 2009-01-28 17:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I dag, onsdag, öppnade det danska flygvapnet sitt ufoarkiv för allmänheten. Rapporterna spänner över åren 1978 till 2002.

I det nu offentliga rapportmaterialet finns iakttagelser av alt från ljussken på himlen till farkoster och även möjliga utomjordingar.
Det danska flygvapnets ufoarkiv består av 329 sidor och har hittills varit hemligt.

- Flygvapnet har inget intresse av att behålla hemligstämpeln på uforapporterna. Vår uppgift är att se till att Danmark är säkert i fredstid så vi har inget intresse av att undersöka uforapporter, säger kapten kapten Thomas Pedersen i en intervju i danska radions P3.

Kapten Pedersen säger också att det danska försvaret aldrig har skjutit mot ett ufo:

- Om man hade gjort det, tycker jag personligen att det skulle ha varit något av det dummaste man kunde ha gjort. För ser man filmer som "Independence Day" så är de ju högst sofistikerade. När vi kommer med våra slangbellor mot en så överlägsen enhet - då tror jag att vi skulle förlora, säger han med ett leende.

I dag har flygvapnet överlåtit alla undersökningar av uforapporter till den danska ufoorganisationen Sufoi.

Danmark sällar sig nu till en lång rad länder som Sverige, Frankrike, Storbritannien, Brasilien och Spanien, som under de senaste åren har släppt sina militära arkiv när det gäller ufo.

Så sent som på tisdagen lovade den konservative ledaren i Storbritannien, David Cameron, att han kommer att verka för en "total öppenhet" när det gäller ufofrågor om han blir premiärminister.

- Jag tror inte att någon av oss har en aning om ifall det finns intelligent liv där ute och det är absolut inte något som en regering ska försöka dölja för någon, sa han också under en frågestund i Tynemouth.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AFP Minst 108 människor dödades under massakern i Hula.

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 8 8 tweets 0 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 4 0 tweets 4 rekommendationer

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 17 11 tweets 6 rekommendationer

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan