Den danska seglarfamiljen i Somalia

Danska gisslan i somalisk by

Publicerad 2011-03-06 21:59

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den danska familjen som har rövats bort av pirater finns i en liten somalisk by i Puntland. Säkerhetsstyrkor är redo att gå till attack mot piraterna, rapporterar dansk press.

UD i Danmark meddelade på söndagen att anhöriga har varit i kontakt med familjen. De sju sägs må bra med hänsyn till omständigheterna.

Myndigheterna har gett order om att bryta alla teleförbindelser till Hul-Anod så att piraterna inte ska kunna ta kontakt med kolleger utanför. Men en satellittelefon inne i byn fungerar för att göra det möjligt för familjen att hålla kontakt med anhöriga.

Gisslan består av mor, far och tre tonårsbarn samt två manliga gastar.

Segelbåten med danskarna kapades i Indiska oceanen den 24 februari.

Enligt UD får de anhöriga hjälp med kontakter och förhandlingar med piraterna av ett privat säkerhetsföretag.

Danska regeringen vägrar förhandla med pirater. Myndigheterna säger att förhandlingar är en fråga för de anhöriga.

Ekstra Bladet skrev på söndagen att alla sju i gisslan har förts till bergsbyn Hul-Anod där de bevakas av 10—20 pirater enligt Bander Beyles borgmästare Sadi Adma Ali.

Bara en dansk begäran om fortsatta förhandlingar hindrar myndigheterna från att attackera med militär, säger borgmästaren.

- Jag har skickat min vice borgmästare till byn. Han ska ge piraterna ett erbjudande om amnesti om de villkorslöst släpper danskarna.

De anhöriga i Danmark vägrar gå med på en militär attack eftersom det skulle innebära stora risker för gisslan.

Presidenten i Puntland, ett självstyrande område i Somalia, sade i lördags att planer på en militär operation är klara.

- Men de föredrar att betala en lösesumma.

Bander Beyles vice borgmästare Ahmed Yusuf Mire finns i byn Hul-Anod och har haft ett kort möte med piraterna, men de sägs vägra låta honom se gisslan.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Petr David Josek) / AP

Magproblem för Northug

Inför Vasaloppet. Norrmannen avbröt ett träningsläger i Italien och flög hem efter några dagars problem. Han ska läkarundersökas.

Foto: Alamy

Fick vänta ett år på cancerbehandling

Kvinna fick besked om bröstcancer. Sedan tog det ett år till att hon remitterades vidare. Onödigt lidande, konstaterar Socialstyrelsen.

Foto: Cpl Joe Blogs / MOD/AFP 13 misstänkta pirater tillfångatas utanför Somalias kust i januari.

Nu ska piraterna stoppas

Toppmöte om Somalia. Piratverksamheten utanför Afrikas horn är ett av problemen som diskuterades av världens ledare.