Danska soldater dödades vid övning

Uppdaterad 2010-06-12 15:43. Publicerad 2010-06-11 12:54

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stockholm. Två soldater från det Kungliga Livgardet omkom i samband med en explosion i sydvästra Jylland i Danmark.

Olyckan inträffade under en övning på ett militärområde i Oksböl i Varde kommun under fredagsförmiddagen.

Ytterligare två soldater fick lindriga skador, enligt ett pressmeddelande från det danska försvaret. De sårade och dödade soldaterna kom från samma kompani, som just nu förbereder sig för att skickas till Afghanistan i augusti.

Enligt danska medier rör det sig om en granat som exploderat inuti en granatkastare. Försvaret ska utreda händelsen.

I väntan på utredningen av olyckan förbjuder det danska försvaret sina soldater i Afghanistan att skjuta med den sorts granater som användes under övningen på Oksböls Kaserner.

– Eldgivningsförbudet är tillfälligt och får, om befälhavare av operativa skäl finner det nödvändigt, ignoreras i enskilda fall. Men soldaterna kommer inte att saknas eldunderstöd i Helmand, tack vare britterna, säger överste Henrik Sommer, chef för härens operationsdivision, till Berlingske Tidendes nätupplaga.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Foto: AFP Minst 108 människor dödades under massakern i Hula.

Ny massaker direkt efter FN-kritiken

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 8 8 tweets 0 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

15-åring anmäld för facerape

Många utsatta. Juridiskt sett är brottet allvarligt och trots att många utsätts för det får polisen inte in några mängder av anmälningar. 8 0 tweets 8 rekommendationer

Har du blivit "facerapad"?

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 17 11 tweets 6 rekommendationer

Man föll från balkong – dog

Trevåningshus. En 52-årig man omkom och en kvinna i 40-årsåldern skadades när de föll från en balkong på söndagsmorgonen.

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan