Delade meningar om svenskt uttåg

Publicerat 2009-04-20 17:37

Sverige var ett av de europeiska länder som lämnade konferenssalen då Irans president Mahmoud Ahmadinejad höll tal. Meningarna går isär om Hans Dahlgren gjorde rätt när han lämnade lokalen under Irans presidents tal.

Birgitta Ohlsson (FP) tycker att det var ett riktigt agerande medan Kalle Larsson (V) tycker att det var fel.

När Irans president Ahmadinejad anklagade Israel för att vara rasistiskt lämnade den svenske ambassadören Hans Dahlgren tillsammans med flera andra delegater.

- Jag tycker att det var riktigt och redigt agerat. Det hade varit pinsamt om han stått kvar med tanke på att så många andra västdiplomater gick ut. Det var ett principfast agerande, säger Birgitta Ohlsson, Folkpartiets utrikespolitiska talesperson i riksdagen, till TT.

Socialdemokraten Carina Hägg, ledamot i riksdagens utrikesutskott, säger att hon utgår från att Hans Dahlgren tog del av vad som sades i talet och reagerade utifrån det.

- Han gjorde en bedömning och jag har ingen anledning att kritisera. Budskapet som framfördes från Irans sida innehöll uttalanden som man från svensk sida har all anledning att reagera mot.

Kalle Larsson, riksdagsledamot för Vänsterpartiet är däremot kritisk mot att Dahlgren lämnade lokalen.

- Jag har lite svårt att förstå varför han gjorde det. Jag har ingenting till övers för vare sig den iranska regimen eller Ahmadinejad personligen, men jag tycker inte att man bör lämna en konferens på det sättet, säger han till TT och fortsätter:

- Att Israel är en rasistisk stat är en beskrivning som jag tycker är fullt i överensstämmelse med verkligheten.

Den svenska beslutet att inte delta i FN-konferensen på politisk nivå utan i stället skicka en ambassadör har kritiserats av oppositionen.

- Det är beklagligt att regeringen gett upp. Det är svåra frågor, men regeringen borde aktivt arbeta för att lösa upp knutarna på plats, säger Carina Hägg.

- Vi har deltagit tidigare i konferensen, utan att ha behövt dela åsikterna fullt ut. Det är bättre att man försöker påverka på plats.

Samma kritik framför Vänsterpartiet, men från borgerligt håll får regeringen beröm för sitt agerande.

Birgitta Ohlsson är kritisk till konferensen eftersom man kommer att tumma på yttrandefriheten och försvåra möjligheterna att kritisera religioner. Därför är det ett stort framsteg att så många europeiska länder hoppat av, anser hon.

- Västvärlden har morskat upp sig värderingsmässigt inför den här gången och satt ner foten rejält, sade Birgitta Ohlsson.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Världen

Slutspurt inför vårdreformen i USA Foto: AP

Slutspurt inför vårdreformen i USA

Snabbanalys. ”Om förslaget faller försvagas Obamas presidentskap allvarligt”, skriver DN:s korrespondent Michael Winiarski. 18

”En andra Haitikatastrof är oundviklig” Foto: Jorge Saenz / AP

”En andra Haitikatastrof är oundviklig”

Trots utlovade miljarder och enorm hjälpinsats. Den annalkande regn- och orkansäsongen utgör stort hot, enligt hjälpsamordnare. 12

Den så kallade Kvartetten i möte på fredagen. Foto: AFP Den så kallade Kvartetten i möte på fredagen.

Fredssamtal kan återupptas

Kvartettens Moskvamöte. Överläggning mellan Hillary Clinton och Benjamin Netanyahu skapar hopp om indirekta fredssamtal inom några dagar. 78

Ras försenar tågen Oslo–Bergen

Järnvägslinjen Bergensbanen, som går mellan Oslo och Bergen, stängdes på fredagen för trafik efter ett ras mellan Evanger och Bulken. Raset spärrar spåret. Läs artikeln

Chile-katastrofens facit: 452 döda

Chiles regering har sänkt antalet bekräftade dödsoffer för jordbävningskatastrofen till 452. Dessutom betraktas 96 personer som saknade. Läs artikeln

Världen

Ny medlare i Mellanöstern

Skandalen nästan redan ett faktum. En ökänd figur träder in i världspolitiken.

Fotboll på Bagdads bakgator.

Fotboll på Bagdads bakgator. 12-årige Mohamed och flera av hans vänner skadades för livet under kriget.

Se videon som överraskar forskarna.

Se videon som överraskar forskarna. Mitt framför kameran dyker en levande varelse upp - 200 meter under Antarktis is.

”Reformrörelsens viktigaste symbol.”

”Reformrörelsens viktigaste symbol.” En hel värld såg Caspian Makans fästmö mördas under tumultet i Teheran.

Se bröllopet i Haitis ruiner.

Se bröllopet i Haitis ruiner. De gifte sig i förödelsen efter jordbävningen: "Vi lever - och kärleken lever."

Mysteriet är löst.

Mysteriet är löst. Forskare har äntligen svaret på gåtan kring Farao Tutankhamuns plötsliga död vid 19 års ålder.

Nyheter från Förstasidan

Flera skadade i slagsmål i Vasastan Foto: Scanpix

Flera skadade i slagsmål i Vasastan

Kan vara fotbollshuliganers verk. Bråket ska ha inletts vid en restaurang och sedan fortsatt på Rörstrandsgatan i riktning mot Karlberg.

Forskare ”syr” osynlig kappa Foto: Claudio Bresciani / Scanpix

Forskare ”syr” osynlig kappa

Med hjälp av en teknik där ljusvågor böjs har brittiska och tyska forskare lyckats skapa en tredje dimension som kan dölja föremål. Läs mer 26

Nu kommer ljuset Foto: Marco Ugarte / AP

Nu kommer ljuset

Förlora inte hoppet, från och med lördagen tar ljuset över och slår tillbaka mörkret. Vårdagjämningen är startskottet för vårens helgdagar. Läs mer 9

Utan strumpor och skor? Aktuella prognoser på DN Väder.

Utredning om Gripenmutor återupptas

Beslut av tjeckiska överåklagaren. I centrum för mutmisstankarna står den österrikiske affärsmannen Alfons Mensdorff-Pouilly.

Almtuna till kvalserien Foto: Bildbyrån

Almtuna till kvalserien

Slog Malmö med 5–2. På söndag drar serien ingång med Södertälje–Rögle, Växjö–AIK och Almtuna–Leksand. Två lag går upp i elitserien.

Film & TV

Rapace hyllas i USA

Tunga filmkritiker gör tummen upp. Lovorden haglar över "Män som hatar kvinnor"-filmen efter USA-premiären.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

NUTIDSTESTET VECKA 11.

NUTIDSTESTET VECKA 11. Minns ni schlagervinnaren Anna Bergendahl? En av veckans frågor handlar om henne.

Exklusiva remixer på DN.se!

Exklusiva remixer på DN.se! Svenska musiker tolkar klassiska mästerverk. 11

”Luktar lite svett”.

”Luktar lite svett”. Ferrys dräkt tillsammans med Anna Bergendahls skor på välgörenhetsauktion. 3

Svävande hus.

Svävande hus. Byggs på sex meter höga pelare på Stockholms största innergård.