Thailands inrikeskonflikt

Demonstranter stormade tv-station

Uppdaterad 2010-04-09 14:31. Publicerad 2010-04-09 06:58

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

De thailändska myndigheterna gav på fredagen efter för demonstranternas krav och återupprättade sändningarna för den tv-station som tidigare stängdes ner, uppger Bangkok Post. Det efter att demonstranter stormat området kring länkstationen för satellitsändningar.

Enligt Bangkok Post kom beskedet efter långa förhandlingar mellan demonstranternas representanter och polisen. I utbyte mot att tv-stationens sändningar återupptogs lovade demonstranterna att lämna över kontrollen över området till polisen.

Nyhetsbyrån Reuters rapporterar att demonstranterna börja lämna området och att sändningarna återupptagits.

Bråket vid länkstationen som ligger sex mil norr om den thailändska huvudstaden Bangkok grundar sig i att myndigheterna stoppat tv-stationen People Channels sändningar. Kanalen, som har direktsänt de rödskjortade anhängarnas demonstrationer, anklagas för uppvigling och för att ha spridit falsk information. Efter fredagens ockupation av området uppgav en talesperson för myndigheterna att stationen kommer att stängas ner igen om de ”fortsätter att sprida falsk information.”

Myndigheterna varnade redan tidigt på fredagen för att ta i med hårdhandskarna om demonstranterna tog sin in i anläggningen. Området skyddas med taggtråd, polis och militär, men på eftermiddagen, lokal tid, lyckades demonstranterna ta sig igenom barriärerna.

Polis och militär svarade med tårgas och vattenkanoner men tvingades enligt nyhetsbyrån AP stänga in sig i själva byggnaden när tusentals demonstranter stormade in på området. Enligt Reuters och AP ska demonstranterna ännu inte lyckats ta sig in i byggnaden.

Bangkok Post uppger att demonstranterna nu kräver att representanter från militären kommer ut för att diskutera situationen. Enligt tidningen ska en av protestledarna uppgett att ett par militärer och ett par demonstranter skadats i sammandrabbningarna.

Ockupationen av området kommer att fortsätta till dess att tv-kanalens sändningar är igång igen, uppger demonstranterna.

Myndigheternas talesman Panitan Wattanyagon har enligt Bangkok Post svarat att myndigheterna inte kommer att ge efter för demonstranternas krav.

Enligt AP:s reporter på plats ska vissa ur säkerhetsstyrkorna ha slängt ifrån sig sina sköldar och annan utrustning och skakat hand med demonstranterna. Demonstranterna ska i sin tur ha försett poliserna och militären med vatten.

Demonstranterna, anhängare till den förre premiärministern Thaksin Shinawatra, har under nästan en månads tid slagit läger i och runt huvudstaden Bangkok. För tre dagar sedan införde Thailand undantagstillstånd och polisen har utfärdat häktningsorder mot flera protestledare som anklagas för att ha brutit mot undantagslagarna.

Fredagens demonstrationer skulle enligt rödskjortorna bli de största hittills, och pågå på tio platser runt om i Bangkok. Men tidig på fredagen ändrades planerna och en protestledare uppmanade demonstranterna att ”alla röra sig åt samma håll”.

– Vi ska ta tillbaka vår tv-kanal, ska ledaren Nattawut Saikua ha sagt, enligt AP

Förutom att stänga ner People Channel har myndigheterna i Thailand också stängt en rad regimkritiska webbsidor.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Det här vill företagen kontrollera. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.