Desmond Tutu drar sig tillbaka

Publicerad 2010-07-22 13:17

Foto: Hassan Ammar / AP

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den sydafrikanske Nobelpristagaren och ärkebiskopen Desmond Tutu meddelade på torsdagen att han drar sig tillbaka från offentlig verksamhet.

Tutu sade dock att han fortsätter att verka inom gruppen Nelson Mandela Elders, en grupp som samlar internationella prominenta personer för samtal om utvecklingen i samhället.

Desmond Tutu, som var den anglikanska kyrkans överhuvud i Sydafrika, var en av de ledande personerna i kampen mot apartheid. Han fick också president Nelson Mandelas uppdrag att leda den sannings- och försoningskommission som utredde brott och övergrepp begångna under apartheidåren och som erbjöd amnesti till dem som erkände.

Tutu har även varit aktiv i internationellt freds- och rättvisearbete.

Desmond Tutu är född 1931.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från Världen

Sverige nära missa kinesiska miljarder

Regeringen förstod inte. Nu har näringsminister Annie Lööf rest till Kina för att försöka räta ut frågetecknen kring vad de vill investera. 29 15 tweets 14 rekommendationer

Foto: Scanpix Den misstänkte serieskytten Mangs i rättssalen.

Läser sig igenom rättegången

Mangs försjunken i bok. Samtidigt berättar åklagarsidan om hur en 9 millimeters kula gick igenom huvudet på hans 23-årige offer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AFP

Greker betalar inte skatt och avgifter

Inför hotet om statsbankrutt. Samtidigt spår en ny bankanalys att sannolikheten för att grekerna lämnar euron är 50-75 procent.

”Det finns en lucka i lagen”

Vad är brottsligt? Att kapa ett Facebook-konto är olagligt men, att skapa ett konto i annans namn är det inte. ”En lucka i lagen”, enligt expert.

15 åring kapade på Facebook– anmäls. Många utsätts, men få anmäler. 8 8 tweets 0 rekommendationer

Har någon gått in och använt ditt Facebook-konto?

Foto: AFP Polis försöker hindra juntaanhängare från att ta sig in i presidentpalatset den 21 maj.

Ny stat kan bli till krutdurk

Kaos i Mali. En utbrytarstat med al-Qaidakoppling har utropats och vapen flödar över gränsen från Libyen. Mycket allvarlig situation, menar en expert. 16 7 tweets 9 rekommendationer