Burma
Desmond Tutu vädjar till Burmas ledare
Publicerat 2007-09-28 16:07
göteborgApplåderna smattrade över internationella torget på bokmässan i Göteborg när biskop Desmond Tutu från Sydafrika vädjade till Burmas ledare att stoppa våldet.
Burma
- Relaterad Webb-TV
-
Se bilderna Burmas regering vill stoppa
2009-10-19 06:00
- Senaste nytt
- Burmajournalist fängslas i 20 år
- Aung San Suu Kyi överklagar
- USA-maning till Asienpress på Burma
- USA-diplomater besökte juntans Burma
- Suu Kyi och Burmajuntan i nytt möte
- Suu Kyi träffade juntaman i Rangoon
- Aung San Suu Kyi kvar i husarrest
- Suu Kyi skrev brev till general Than Shwe
- Intervjuer
- ”Bojkott av valet bäst för burmeserna”
- Under de mörka åren under apartheidregimen brukade vi säga till våra förtryckare: Gå med på den vinnande sidan. Detsamma vill jag säga till Burmas brutala ledare: Gå med på den vinnande sidan. Burmas folk har varit goda mot er.
Under bokmässan i Göteborg arrangerades på fredagen en manifestation för Burmas folk. Man hade snabbt kallat samman en kraftfull talarlista. Biskop Desmond Tutu från Sydafrika, före detta ärkebiskopen KG Hammar, före detta utrikesministern Jan Eliasson och biståndsministern Gunilla Carlsson.
Björn Linnell från Svenska PEN fördelade ordet.
- Det är sorgligt att vi ska behöva samlas här idag. Men det är glädjande att vi är så många, sade Björn Linnell inledningsvis.
Gunilla Carlsson tog till orda och fördömde våldet.
- Vi har sett det förr, människor som reser sig mot förtryck, och varje gång påminns vi om att aldrig svika de människor som vågar sina liv för friheten.
Biståndsministern krävde liksom de andra talarna ett frigivande av Burmas samvetsfångar, liksom frihet och dekomkrati för Burmas folk.
Jan Eliasson ville skicka ett enkelt budskap till Burmas folk.
- Ni är inte ensamma.
Samtidigt som han konstaterade att solidariteten alltför ofta stannat vid en gräns.
- Den måste stanna vid en människa i nöd.
KG Hammar tog vid och sa:
- Att alla är födda fria och lika i värde och rättigheter, det är det mest fantastiska och mest naiva som uttalats. Och ibland blir det tydligt hur det egentligen är. Situationen i Burma är en sådan påminnelse.
Stora delar av publiken var sedan tårögda under Desmond Tutus medryckande tal. Med den enkelhet i uttrycket som kännetecknar den som talar om ett förtryck den känner varnade han Kina för konsekvenserna om de inte omedelbart försökte stoppa våldet i Burma.
- Om de inte gör det, så kommer jag personligen att gå med i kampanjen för bojkott av olympiaden i Beijing.
Och innan han gick av scenen frammanade han Aung San Suu Kyi som Burmas nya premiärminister.
- Hon är Burmas Nelson Mandela. Hon kommer att bli Burmas premiärminister.
Läs mer: Burmajournalist fängslas i 20 år
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka med Langley för en härlig resa
Res med Langley till Korsika, Kreta, Guadeloupe och franska Alperna. Läs mer och boka här.
-
Paket- och gruppresor
Vi ordnar spännande gruppresor för skolor, föreningar, företag m m.
-
Billiga thailandsresor
Boka en trevlig och avkopplande semester i Thailand till bra pris.












