Tre frågor om Gayparaden i Jerusalem till Sebastian Selvén som är jude och gay. På fredagen talar han på svenska Pride under temat ”Makten att tolka” - om religion och hbt".
För precis ett år sedan befann du dig i Jerusalem under deras Gayparad, hur skulle du jämföra den med Stockholms?
– Ja (skratt), det var ingen parad direkt. Vi stod bara still på en arena på grund av oroligheter från ultraortodoxa judar. Paraden i Israel är väldigt politisk, det är ingen folkfest som i Stockholm. Dessutom är Jerusalems parad mycket mindre och befinner sigt i ett ständigt ekonomiskt osäkert läge då den inte får något statsbidrag. Några få personer arbetar nästan ihjäl sig med paraden.
Ofta hör man kritiker säga att de homosexuella i Israel borde hålla sig till Tel Aviv. Din kommentar på det?
– Jag tycker det är en självklarhet att hbt-personer ska få leva i Jerusalem. Ultraortodoxa judar ska inte få ta över staden, det är ju trots allt Israels huvudstad. Det skulle vara lite som att lämna över till dem som är värst på skolgården. Jag hörde en gång ett förskräckligt uttalande: ”Heliga staden för heliga personer”. Ingen ska få bedöma vilka som är tillräckligt heliga för att få bo i Jerusalem.
Årets Gayparad avslutades igår för första gången utanför Knesset. Varför valde arrangörerna den platsen?
– Knesset har en starkare ställning än vår riksdag. Det är en sorts symbol för ”Det nya landet”. Dessutom är det omöjligt att hamna i medieskugga om en aktivitet sker utanför Knesset; det går inte att dra sig undan.
Fotnot: Jerusalem har ett svagt internationellt erkännande som huvudstad i Israel.